niedz.. cze 4th, 2023

Tygodnik Radomski

KOLEJNE JODŁY ZNISZCZONE NA STROISZ

2 min read

Nie tak dawno informowaliśmy o zuchwałych kradzieżach stroiszu jodłowego, które miały miejsce w lasach zarządzanych przez Nadleśnictwo Radom. Im bliżej świąt tym zniszczeń w jodłowych w drzewostanach jest coraz więcej i są one coraz bardziej dotkliwe dla młodych drzewek. Uszkodzone jodły najprawdopodobniej nie będą miały szans na przeżycie i większość z nich obumrze.

Pierwszego dnia grudnia podczas rutynowego patrolu Straż Leśna i leśniczy leśnictwa Jedlnia natrafili na złodziei stroiszu. Złodzieje po zauważeniu zbliżającego się patrolu uciekli pozostawiając przy drodze świeżo przygotowane wiązki stroiszu jodłowego, które najprawdopodobniej czekały na załadunek i wywóz z lasu. Po przeprowadzeniu wstępnych oględzin służba leśna stwierdziła 120 powiązanych wiązek gałązek jodłowych, co stanowi ponad 3 metry przestrzenne stroiszu. Zostało zniszczonych ponad kilkaset młodych drzewek jodłowych. Drzewka te zostały dotkliwie uszkodzone (na większości boczne gałązki zostały w całości odcięte, a na drzewkach pozostał jedynie pęd główny). Los młodych jodeł stanął pod znakiem zapytania.

W tym roku w nadleśnictwie była to już druga tak duża kradzież stroiszu. Tego rodzaju uszkodzenia pod względem przyrodniczym są mocno dotkliwe. Poważny ubytek powierzchni asymilacyjnej powoduje opóźnienie wzrostu i rozwoju drzew, podatność na szkodniki i choroby i w konsekwencji zamieranie.

Podobna kradzież miała miejsce na początku lipca w leśnictwie Janiszew. Wówczas leśniczy w nocy udaremnił złodziejom wywiezienie stroiszu. Złodzieje uciekli z miejsca zdarzenia pozostawiając po kradzieży przygotowany stroisz i zniszczony drzewostan jodłowy.

W jednym metrze przestrzennym stroiszu jodłowego jest średnio ok. 700 gałązek. Podczas lipcowej i grudniowej kradzieży mogło być odciętych ponad dwa tysiące osiemset gałązek, zniszczona została znaczna powierzchnia młodego drzewostanu jodłowego.

Aby ograniczyć kradzieże stroiszu nadleśnictwo planuje prace hodowlane w taki sposób, aby w okresach świątecznych jedlina była dostępna dla osób chcących zakupić w sposób legalny świeże i pachnące gałązki jedliny. W przypadku potrzeby zakupu jedliny należy zgłosić się do nadleśnictwa, które sprzedaje gałęzie drzew iglastych (stroisz) z powierzchni, na których prowadzone są zabiegi pielęgnacyjne i pozyskiwane jest drewno. Taki stroisz pochodzi z planowych cięć oraz pozyskany jest bez szkody dla lasu.

W okresie przed świętami Bożego Narodzenia straż leśna wraz z leśniczymi i podleśniczymi prowadzi intensywne działania mające na celu zapobieganie kradzieżom stroiszu i choinek. Leśnicy z przedstawicielami innych służb patrolują obszary leśne, drogi i targowiska.

Hubert Ogar, Nadleśnictwo Radom

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.