pt.. maj 13th, 2022

Tygodnik Radomski

Zwoleń: Przejechali 1918 kilometrów dla Niepodległej

2 min read

10 listopada 2018 r. Grupa Rowerowa Zwoleń zakończyła wieloetapowy rajd  dla Niepodległej. Po odśpiewaniu  hymnu ,,Jeszcze Polska nie zginęła”  z udziałem zastępcy burmistrza Zwolenia Grzegorza Molendowskiego, przy Pomniku Nieznanego Żołnierza w Zwoleniu, rowerzyści wyruszyli na ostatni etap Rajdu pod nazwą ,,1918 kilometrów dla Niepodległej”. Trasa  wieńcząca patriotyczne dzieło wiodła przez Suchą i Suskowolę. W Pionkach grupa skręciła na Garbatkę. Rowerzyści  zatrzymali się na chwilę w Anielinie i dotarli do Lasek.

W tym rejonie w dniach 22-26 października 1914 r. toczyły się zacięte walki w ramach tzw. operacji dęblińskiej, w której uczestniczyły oddziały I Brygady Legionów Polskich walczące na prawym skrzydle 46. Dywizji Strzelców Austriackich. Polskimi oddziałami dowodził Józef Piłsudski, a w walkach brało udział wielu późniejszych generałów oraz wysoko postawionych wojskowych w tym przyszli Marszałkowie Polski – Edward Rydz Śmigły i Michał Rola Żymierski. Podczas walk na tym terenie poległo około 250 legionistów. Pochowano ich w zbiorowym grobie w Brzustowie i w okolicznych mogiłach. W 1933 r. zbudowano w Żytkowicach  Pomnik-Mauzoleum z kryptą zawierającą prochy poległych legionistów z okolicznych mogił, głównie ze zbiorowego grobu w Brzustowie.

Przy Pomniku Zwoleńscy rowerzyści oddali hołd Poległym Bohaterom, odśpiewali Hymn Narodowy, pieśni legionowe, pomodlili się, zapalili znicze,  zrobili pamiątkowe zdjęcia. W drodze powrotnej, przez Garbatkę, Gródek, zatrzymali się w Czarnolesie i około godziny 15 –tej powrócili do Zwolenia zadowoleni z realizacji zaplanowanego wydarzenia – przejechania w sumie 1918 kilometrów dla Niepodległej, dla uczczenia 100 – lecia odzyskania Niepodległości przez naszą ukochaną Ojczyznę.

Peleton prowadził Czesław Nowakowski z flagą grupy, organizator wyjazdu, a zamykał -Czesław Wójcik z flagą narodową. Członkowie Grupy  Rowerowej nosili podczas rajdu koszulki z logo Niepodległej, które otrzymali z Biurze Niepodległej w Warszawie. Patronat nad wszystkimi rajdami i pielgrzymkami objęli Burmistrz Zwolenia Bogusława Jaworska i Proboszcz Parafii Podwyższania Krzyża Świętego w Zwoleniu ks. kan. Bernard Kasprzycki.

(en)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.