śr.. cze 7th, 2023

Tygodnik Radomski

ZMARŁ REGIONALISTA STANISŁAW ZIELIŃSKI

2 min read

13 marca 2022 r, w wieku 83 lat, zmarł Stanisław Zieliński. Wspominają Go współpracownicy i bliscy znajomi. 

  • Stanisław Zieliński był ostatnim z wielkich naszych regionalistów. Przeogromna wiedza, fantastyczna pamięć i rzetelność w pisaniu. Dużo się od niego nauczyłem. Bardzo nam pomagał w wyborze tekstów, autorów, ciekawych tematów itp. przy wydawaniu Kwartalnika Turystyczna – Krajoznawczego RADOMIR. Sam też dużo do niego pisał. Nie mogę się pogodzić, że już go nie ma mimo, że wiedziałem, że jest bardzo chory .Żegnaj Stasiu!                

                                                             Wojciech Jabłoński 

  • Zmarły Pan Stanisław Zieliński dysponował wiedzą ogromną, pasją niezwykłą, aktywnością życiową i publicystyczną, znajomością znamienitych osób ze środowisk akademickich, wspierających Go w prowadzonych, trudnych często, dociekaniach i badaniach archiwalnych. Do tego dodać należy Jego wyjątkowy prywatny księgozbiór, w którym zachowało się wiele ciekawych rękopisów, szkiców, planów i map, a także tekstów drukowanych autorstwa osób, związanych z regionem radomskim i o regionie radomskim. W prowadzonych badaniach i wydanych opracowaniach zajmował się głównie przeszłością i problemami radomskiej wsi, ale te granice swoich zainteresowań bardzo często przekraczał.     

Lubił o tym rozmawiać z ludźmi, podsuwać ciekawe tematy i proponować do przeczytania wartościowe opracowania. Sam tego doświadczałem od momentu naszego poznania się w latach 80., a potem kolejnych jeszcze – podczas nawiązanej współpracy, choćby przy okazji przygotowywania dwóch „Zeszytów Naukowych Muzeum Wsi Radomskiej” oraz 7. tomu „Wsi Radomskiej”.

Regionalizm radomski stracił wraz z Nim źródło przebogatej wiedzy! Pan Stanisław Zieliński pięknie zasłużył sobie na pamięć mieszkańców Radomia i regionu radomskiego.

                                                                                               Stanisław Prażmowski

  • Zmarły Stanisław Zieliński, wybitny radomski regionalista pochodził z Kozłowa w gminie Jastrzębia. Pan Stanisław był człowiekiem, który o historii Radomia i powiatu radomskiego wiedział prawie wszystko. Całe swoje życie zawodowe poświęcił badaniom oraz poszukiwaniom wszelkich informacji dotyczących naszego regionu. Był autorem lub redaktorem mnóstwa pozycji regionalnych. W 1963 roku został kierownikiem biblioteki w Jastrzębi. Stanisław Zieliński był kierownikiem  biblioteki  Wyższej Szkoły Inżynierskiej  w Radomiu ( od 1969 r), długoletnim pracownikiem i wydawcą roczników Muzeum Wsi Radomskiej. Współpracował także przy wydawaniu Kwartalnika PTTK Radomir.    

                                                                                                           Wojciech Ćwierz

  • Od  redakcji TR dodam, że w latach   80.  XX wieku Stanisław Zieliński  publikował swoje artykuły także w papierowej wersji Tygodniku Radomskim. Wówczas  TR tylko w takiej ukazywał się. Pamiętamy i  Współczujemy  Rodzinie Zmarłego Stanisława  Zielińskiego.

                                                                                                         Mieczysław Kaca

Pożegnanie Stanisława Zielińskiego odbędzie się 2 kwietnia br. o godzinie 11.00 na cmentarzu w Jastrzębi. Ceremoniał świecki.

                 CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI!

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.