wt.. cze 28th, 2022

Tygodnik Radomski

Z XIX RADOMSKIEGO ŚWIĘTA CHLEBA Smaczne, jak u babci

4 min read


Z niedowierzaniem spojrzałem na kilkuletnia dziewczynkę, która jedząc małą kromkę czarnego, razowego chleba   posmarowanego smalcem  powiedziała z uśmiechem – smaczny, jak u babci. Sięgnęła tez po inne produkty, pierogi z kapusty i przetwory z kukurydzy m.in. kaszkę słodzoną malinowym sokiem.   

Paluszki lizać…

Podczas tegoż, niedzielnego Radomskiego Święta  Chleba usłyszałem wypowiedź radiową  pana Jarosława Gajdy szefa Radomskiego Cechu Piekarzy, inicjatora tej imprezy i jej twarzy. Zapytany przez panią redaktor o sprzedaż chleba tradycyjnego, żytniego  odrzekł,  że w ostatnich latach zaszły duże, korzystne  zmiany. Jeśli dawniej piekarze dostarczali  do sklepów pojedyncze  bochenki takiego razowego, wieloziarnistego pieczywa, obecnie wypiekanego  w różnych proporcjach  chleba żytnio – pszennego lub tylko żytniego  mają coraz większy udział w wypieku.

Pomyślałem, że może dzięki współpracy z  rolnikami zajmującymi się uprawą większych areałów zbóż. Jednym z nich jest Stanisław Kacperczyk, od lat widywany na Radomskim Święcie Chleba w popularnym ,,Skansenie”.

I rzeczywiście, ujrzałem go  obok sceny ,,Pod Dębem”. Był też  Starszy Cechu Jarosław Gajda. Towarzyszyli piekarzom, zaangażowanym w pokazy   kunsztu piekarskiego, a potem konkursowi adresowanemu do dzieci.

W pewnym momencie  Jarosław Gajda oznajmił, że jednym ze sponsorów jest Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych.  Prezes Stanisław Kacperczyk  jest z nami  oznajmił i przy oklaskach widowni i przekazał  panu Stanisławowi mikrofon.  Prezes  Kacperczyk powiedział, że wraz z innymi  producentami zbóż stara się dostarczać piekarzom dobre ziarno, z którego wypiekają smaczny, zdrowy chleb. Bardzo ceni sobie współpracę z radomskimi piekarzami,  utrzymującymi pożyteczne kontakty z konsumentami, w tym z młodzieżą szkolną i przedszkolakami.

Poprosiłem pana Stanisława o kilka słów. Zwierzył się, że z Jarosławem Gajdą współpracuje od lat na wielu płaszczyznach, w tym i na Radomskim Święcie Chleba. Chce mu podziękować za wszystko, co robi  nie tylko w  radomskim środowisku, lecz w całym kraju,  na rzecz zdrowego odżywiania się. On  i inni radomscy piekarze doceniają wagę jakość  naszego  zboża przeznaczanego na wypiek chleba. Z takiego  uprawianego z zachowaniem prawidłowej praktyki rolniczej, uzyskujemy ziarno, a z ziarna mąkę, z której wypieka się  smaczny i zdrowy chleb, między innymi pełnoziarnisty,  już także kukurydziany .

Prezes Kacperczyk pytany o inne, pozytywne przesłanki uczestnictwa w  XIX Radomskim Święcie Chleba powiedział: Święto Chleba w Radomiu jest dobrym przyczynkiem (jesteśmy już po żniwach) do podsumowania całorocznej pracy rolników. Świętujemy  razem z piekarzami, przetwarzającymi nasze zboże na przepyszne produkty, na chleb i pieczywo.  W zabytkowym kościółku bardzo podobała mi się homilia ks. Edwarda Poniewierskiego, którą poświęcił  rolnikom i ich trudowi w pozyskiwaniu z ziemi zboża. Dzięki nim i pracy piekarzy powstaje  tak wspaniały chleb.

W Radomskim Święcie  Polski Związek Roślin Zbożowych  uczestniczy od wielu lat. Ta duża impreza zachęciła nas do promowania produktów zbożowych przygotowywanych  z całego ziarna żyta, pszenicy i innych roślin zbożowych. W tym roku promujemy przetwory  ziarna kukurydzy, w tym i chleb kukurydziany. Uważamy, że są zdrowe i powinniśmy  je spożywać. Nasze stoisko  cieszy się dużym zainteresowaniem klientów. Przychodzą konsumenci, pytają o sposób przyrządzania, smakują.

Promocje prowadzą panie z Koła Gospodyń Wiejskich ,,Kukułki” ze wsi Bartodzieje, gmina Tczów. Odniosły one duży sukces, zajmując II miejsce w konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy. Przestrzegały solennie regulaminowych zaleceń, wynikających z  tradycji  ich tworzenia itd.

Współtwórcy tego wieńca Krystyna i Józef Kołodziejczykowie informuj ą, że wybrali motyw węgierskiej korony, owalny. Poza konstrukcją  w kształcie obrączki i przęseł wykonanych ze słomy zbóż i  traw  wykorzystali  kłosy: żyta, jęczmienia i pszenicy, utkaliśmy elementy  różnorodnymi ziołami piołunem, tymiankiem, żywokostem, rumiankiem oraz kwiatami: astrami, barwinkiem, krwawnikiem,  gęsim  i kurzym śladem, także polnymi  różami. Kokardy symbolizowały dzwony kościelne. Stelaże wykonali panowie z gałązek wierzby.

Zapytani o walory wieńca, który 27 sierpnia  na Zwoleńskim Festiwalu Chleba  został uznany za najpiękniejszy poinformowali, że  ideą przewodnią  twórców było serce rolnika. Wygląd  wieńca symbolizował to serce. Wypiekli więc chleb w kształcie serca. Nad wieńcem  widniała piękna korona  z krzyżykiem upleciona z kłosów różnych zbóż. Wieniec był ustrojony, umajony  kwiatami,  owocami i warzywami. Korona uwieńczona została biało – czerwonymi różami, symbolizującymi  polską flagę.

Wieniec został  uznany za najładniejszy na Zwoleńskim Festiwalu Chleba a nagrodą było? –  W paczce przekazanej nam przez starostę zwoleńskiego Waldemara Urbańskiego  znajdowały się-  wiertarka i szlifierka – odpowiada pan Józek Kołodziejczyk i dodaje. – Otrzymane narzędzia przydały  się nam już przy tworzeniu  mocnej obudowy wieńca nagrodzonego  za tydzień na Radomskim Święcie Chleba. 0rganizatorzy konkursu przekazali   naszemu Kołu Gospodyń Wiejskich  ,,Kukułki”  także oryginalny dyplom –powiedział  z uśmiechem. Przyznał, że jest aktywnym członkiem  tego kobiecego koła. Nie  tylko on.

Na zakończenie informuję czytelników, że w zestawie fotek  ilustrujących tekst, widnieje też kącik kukurydziany  stoiska Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych  na Radomskim Święcie  Chleba  oraz wieniec KGW ,,Kukułki”  wsi Bartodzieje, gm. Tczów,  jako jedyny  uhonorowany  27 sierpnia      nagrodą przyznaną  na Zwoleńskim Festiwalu Chleba. Pozostałe wieńce  wyróżniono.

Mietek Kaca

Uwaga! Relacja ta jest obszerniejsza  od  zamieszczonej  w nr 132 papierowego wydania Tygodnika Radomskiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.