XX- lecie Mazowieckiej Izby Inżynierów Budownictwa
3 min read
Uroczystym spotkaniem w Teatrze Powszechnym w Radomiu zainaugurowany został Jubileusz XX –lecia działalności Mazowieckiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. Spotkanie otworzyła Katarzyna Barska szefowa Biura Terenowego MOIIB w Radomiu, witając w imieniu organizatora spotkania Romana Lulisa Przewodniczącego Okręgowej Rady MOIIB przybyłych uczestników uroczystości, w tym gości. Wśród nich Małgorzatę Wielgos, z biura posła Mirosława Maliszewskiego, wicewojewodę mazowieckiego, Artura Standowicza, Adama Duszyka reprezentującego Marszałka Województwa Mazowieckiego, Sekretarza Miasta Radomia Michała Michalskiego , mgr inż. Tadeusza Duraka – członka Krajowej Rady PIIB, Radosława Cichockiego Zastępcę Przew. Rady MOIIB, Agnieszkę Gozdur z Okręgowej Izby Pielęgniarek i Poło cnych, dr Karola Stępniewskiego- Przewodniczącego Okręgowej Izby Lekarskiej, prof. dr hab. inż. Krzysztofa Śmiechowskiego Prezesa Zarządu Radomskiej Rady FSNT NOT i Wiceprezesa Pawła Kubickiego, Magdalenę Wielogórską – Prezes SARP,Oddział w Radomiu i jego sekretarza- Mariusza Antosa , mgr Małgorzatę Alzak r z Wyższej Inżynierskiej Szkoły Bezpieczeństwa i Organizacji Pracy w Radom oraz delegatów z subregionu radomskiego na Okręgowy Zjazd: – Grażynę Sadal ,Elwirę Kiragę , Mieczysława Bartodzieja, Tomasza Chojnackiego, Piotra Domagałę, Tadeusza Gałązkę, Bogusława Pawełka, Piotra Szymczaka, Andrzeja Tabora i Marka Ziomka.
Poproszony na scenę wybrany na drugą kadencję Przewodniczący Okręgowej Rady MIIB Roman Lulis został uhonorowany kwiatami. Dżentelmeńsko za nie podziękował, po czym , nawiązując do początków MOIIB, oznajmił, że choć czas był trudny, ówczesny Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski, premier Jerzy Buzek i odpowiedzialny za finanse wicepremier Leszek Balcerowicz odważnie wspierali wyposażany w duże uprawnienia samorząd branży budowlanej. Do Mazowieckiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa wstępowało wielu inżynierów i techników . Obecnie stan członkowski MOIIB przekracza już 20 tysięcy osób. Angażują się oni nie tylko w rozwój powiatów i gmin, miast i wsi lecz mając w pamięci tragedię 2. wojny światowej ,wspomagają także ogarniętą wojną Ukrainę. Przewodniczący Roman Lulis poinformował, że bratniej Ukrainie przekazano agregaty prądotwórcze wartości 100 tys. zł. Pomocy udzielono też kilkunastu dzieciom ukraińskim przybyłym na Mazowsze z terenów Ukrainy ogarniętych wojną. Jest też przekazywana dalsza pomoc m.in. za pośrednictwem Fundacji S.O.S. Obserwując olbrzymie straty jakie rosyjscy agresorzy zadali także infrastrukturze budowlanej, w tym zbombardowane osiedla mieszkaniowe, zniszczone mosty, wiadukty oraz szlaki drogowe zdajemy sobie sprawę z zakresu pomocy jakiej potrzebować będzie Ukraina także od nas- po zakończeniu tej tragedii . Niezbędna jest więc dalsza integracja i jedność środowiska MOIIB, także zwiększony zakres szkolenia członków i otrzymywanych przez nich uprawnień w kadencji obejmujące j lata 2022-2026. Wspólnie możemy zrobić wiele pożytecznego dla społeczeństwa. Przewodniczący Roman Lulis zakończył wystąpienie podziękowaniem za obdarzenie go zaufaniem.
Wymieniani wcześniej przedstawiciele wojewody mazowieckiego, marszałka Mazowsza i Prezydenta Radomia,, służb budowlanych i pokrewnych izb przekazali jubilatom listy gratulacyjne i życzenia na wręczanych im grawertonach. Uczestniczyli też w ceremonii honorowania wyróżnieniami za wyjątkowe osiągnięcia zawodowe w dziedzinie budownictwa 10. członków MOIIB lub osób współuczestniczących w tworzeniu i realizacji projektów, w tym także ważnych dla Mazowsza i subregionu radomskiego. Uhonorowani nimi zostali:
- mgr. inż. Marek Marlica- specjalista konstrukcyjnej branży mostowej.
- mgr inż. Grzegorz Giermakowski, specjalista konstrukcyjno- budowlanej branży drogowej.
- mgr inż. Stanisław Rydel, specjalista z dziedziny konstrukcji lądowego budownictwa przemysłowego.
- mgr inż. Cezary Olszewski – od ponad 30 lat specjalista konstrukcji budowlanych.
- mgr inż. Jan Lachor, specjalista z dziedziny dróg żelaznych.
- mgr inż. Sławomir Sterna – specjalizujący się w melioracjach wodnych.
- mgr inż. Wiesław Jesionek, wieloletni Kierownik Działu Technicznego Wodociągów Miejskich w Radomiu, specjalista inżynierii sanitarnej i wodnej.
- mgr inż. Zbigniew Kara, projektant instalacji i sieci elektrycznych.
- inż. Andrzej Pawlikowski, od 50 lat specjalista z dziedziny elektrotechniki.
- Leszek Trzeciak – długoletni Prezes Wodociągów Miejskich w Radomiu, realizator wielu inwestycji z zakresu wodociągów i kanalizacji sanitarnej, w tym dostarczających mieszkańcom Radomia i podmiejskich miejscowości dobrej jakościowo wody.
(MK)





