pt. Kwi 9th, 2021

Tygodnik Radomski

Wybory 2019

4 min read

W kwietniu wybraliśmy  posłów Parlamentu Europejskiego

Oswoiliśmy się już z wynikami  kwietniowych wyborów krajowych do Parlamentu Europejskiego w Strasburgu dla przypomnienia podajemy, że w bieżącej kadencji  Polskę reprezentuje  w nim 52. parlamentarzystów. Faktyczna liczba ustali się po zapowiadanym   jesiennym wyjściu Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej. Wprawdzie Prawo i Sprawiedliwość i jego koalicyjni sojusznicy zdobyli 26 mandatów, lecz jeden z tego powodu czeka na obsadzenie. Z polskich europarlamentarzystów 26 (PiS) zasila nie za bardzo liczebną i wpływową w PE partię Europejskich Konserwatystów i Reformatorów,  siedemnastu (14 z PO i 3 z PSL) Europejską Partię Ludową a ośmiu  (5 z SLD i 3 z ,,Wiosny”) – Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów. Dwie ostatnie partie wraz z liberałami i ,,zielonymi”  odgrywają   bardzo ważną rolę  w Parlamencie Europejskim. Ziemię radomską w Parlamencie Europejskim w Strasburgu  reprezentują Adam Bielan z i Zbigniew Kuźmiuk z PiS oraz Jarosław Kalinowski z PSL.

13 X wybieramy posłów i senatorów

Wybory do Sejmu RP i Senatu RP wyznaczone przez Prezydenta RP na 13  października są dla Polaków o wiele ważniejsze gdyż wybieramy w nich  składy dwóch bardzo istotnych i liczebnych  personalnie władz ustawodawczych –  460 osobowy Sejm RP  i 100 –  osobowy Senat RP . W Okręgu Wyborczym nr 117 z siedzibą w Radomiu – 9 posłów,  przy czym każdy  zarejestrowany Komitet Wyborczy ma prawo zgłosić podwójną ilość kandydatów. W dotychczas zarejestrowanych trzech komitetach tak się stało.

W dwu odrębnych  Okręgach Wyborczych nr 49 i nr 50  wybieramy po jednym senatorze. W OW  nr 49 obejmującym powiaty: grójecki, białobrzeski, przysuski i kozienicki, Komitet Wyborczy PiS zgłosił  kandydaturę Stanisława Karczewskiego obecnego Marszałka Senatu RP, a KW PSL – Leszka Przybytniaka –  Przewodniczącego Komisji  Rolnictwa i Terenów Wiejskich  Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Mają go poprzeć również wyborcy PO i Komitetu  Wyborczego  LEWICY.

W Okręgu Wyborczym nr 50 obejmującym pozostałe powiaty subregionu radomskiego KW PiS zgłosił kandydaturę Wojciecha Skurkiewicza, obecnego posła i wiceszefa MON. Z kolei Koalicja Obywatelska – zgłosiła  w piątek kandydaturę Marty Michalskiej Wilk  od wielu lat radnej Rady Miejskiej w Radomiu.

PiS, Lewica i PSL już zarejestrowały listy kandydatów

Rejestracja list kandydatów trwa i zostanie zakończona we wtorek 3 września o północy. W  subregionie radomskim rozpoczęcia się w czwartek. Warunkiem rejestracji listy kandydatów do Sejmu RP  jest m.in. zebranie co najmniej 5 tysięcy  podpisów osób uprawnionych do głosowania a  w okręgach wyboru senatorów – po 2 tysiące zgłoszeń. W Okręgu Wyborczym nr 17 z siedzibą w Radomiu, w którym wybieranych jest 9. posłów,  na rejestrowanej  liście  mogło się znaleźć 18 kandydatów. Te dwa warunki spełniły trzy Komitety Wyborcze, które rejestrowały listy kandydatów w czwartek i piątek.

Jako pierwsza, do radomskiej  delegatury Krajowego Biura Wyborczego zgłosiła się delegacja Prawa i Sprawiedliwości, przedstawiając zarówno listę  18 kandydatów do Sejmu RP, jak też kandydatów na senatorów w okręgach  jednomandatowych nr 49 i 50. Na liście kandydatów do sejmu RP czołowe miejsca zajmują w kolejności: Marek Suski, Radosław Fogiel oraz posłowie: Anna Kwiecień, Andrzej Kosztowniak i Dariusz Bąk. W okręgu nr 49 startuje na senatora Andrzej Karczewski, a w okręgu nr 50 – Wojciech Skurkiewicz.

Listę kandydatów Komitet Wyborczego Sojuszu Lewicy Demokratycznej posługującego się logo ,,LEWICA”  otwiera lider ,,Wiosny” Patryk Fajdek. 2. miejsce zajmuje Ireneusz Sitarski pełniący stanowisko ministerialne w okresie rządów Leszka Millera a trzecie – Anna I. Prus- Żytkowska z lewicy RAZEM. Na pozycji  4. widnieje  nazwisko Daniela Oliszewskiego  z powiatu grójeckiego,  5. – Małgorzata Ziemnicka – współorganizatorka protestu kobiet. 6. Ewa A. Figurska – radna z Pionek. Listę zamyka Jolanta Monika Sokołowska z Radomia. Warto wiedzieć, że na liście  lewicy widnieją nazwiska 10 pań.

Lista zgłoszeń KW Polskie Stronnictwo Ludowe zawiera zarówno kandydatów ludowców, Kukiz 15, Unię Europejskich Demokratów i inne znane osoby. Otwiera ja dotychczasowy poseł Mirosław Maliszewski. Drugie miejsce zajmuje były poseł i euro poseł –  Dariusz Grabowski, a  3. – Bogusława Jaworska przez 3.  kadencje piastująca stanowisko burmistrza Zwolenia, nadal bardzo aktywna społecznie. Kandyduje również Karolina  Siniarska z Unii Europejskich Demokratów. Listę zamyka popularny Zbigniew Gołąbek były poseł i senator,  wicewojewoda radomski, wieloletni radny sejmiku Województwa Radomskiego, od wielu lat wiceprezes OSP   na Mazowszu. W jednomandatowym okręgu nr 49 – na senatora kandyduje radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Terenów wiejskich – Leszek Przybytniak. (mk)

Kandydaci do Sejmu w okręgu nr 17

kliknij

Kandydaci do Senatu w okręgu nr 49

kliknij

Kandydaci do Senatu w okręgu nr 50

kliknij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.