pon.. cze 5th, 2023

Tygodnik Radomski

Wspólne czternaste kolędowanie

3 min read

Od czternastu lat uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych – członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego, kolędują wspólnie z podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej „Nad Potokiem” przy ulicy Struga.

Animatorem tego przedsięwzięcia, wnoszącego ciepło w społeczność DPS, zapoczątkowanego w 2002 roku, jest Bożena Błaszczyk – Ziętek, na co dzień nauczyciel języka niemieckiego w ZSE.

Dwugodzinny program jasełka, wypełniały liczne scenki aktorskie, przygotowane przez Agatę Sawicką, oraz wiersze, teksty i kolędy dobrane przez Bożenę Błaszczyk – Ziętek.

Kolędy wykonywał chórem „Ekonomika”, którym od samego początku kieruje i dokonuje aranżacji utworów, muzyk – Henryk Flak.

Wspomagają go zawsze przy takiej okazji, podopieczni DPS, Fundacji im. Ojca Pio, Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom Niewidomym i Niedowidzącym „Nadzieja” oraz Danuta Pawlikowska i Krzysztof Kasendra.

Poruszająca „Kolęda dla nieobecnych” w wykonaniu Danuty Pawlikowskiej i Krzysztofa Kasendry, przywołała łzę w niejednym oku.

– „Kolędę dla nieobecnych” – powiedziała Bożena Błaszczyk – Ziętek – dedykujemy wszystkim, którzy od nas odeszli, po których pozostało „puste miejsce przy stole”, mieszkańcom tego Domu, bliskim z naszych rodzin, naszym przyjaciołom i znajomym. Dedykujemy osobom, które przez lata związane były z naszym „Wspólnym kolędowaniem” śp.: biskupowi Stefanowi Siczkowi, biskupowi Edwardowi Materskiemu, Mariannie Oleksiewicz, wolontariuszce Stowarzyszenia im. Ojca Pio, Emilce Kołsut, która tak pięknie uczestniczyła w naszym programie, nauczycielce Marii Janurze,  Andrzejowi Szpotańskiemu, wieloletniemu prezesowi Radomskiego Środowiska b. Więźniów obozów koncentracyjnych, b. więźniowi Auschwitz i Mauthausen Gusen, Marianowi Tomaszewskiemu, b. więźniowi obozu koncentracyjnego Sachsenhausen. 

Jednym z uczestników przedstawienia jasełkowego był, przybyły wraz z małżonką Kazimierą, zaprzyjaźniony z uczniami Kazimierz Błażewicz były żołnierz AK, którego wspomnienie wigilijnej wieczerzy w KL Stutthof, odczytał Mateusz Lesiak.

Wśród gości byli również ks. Grzegorz Rogulski duszpasterz DPS, Ewa Dutczak – kierownik warsztatów terapii zajęciowej przy Stowarzyszeniu „Nadzieja”, Joanna Kępa – Przygocka – przedstawiciel zarząd Stowarzyszenia im. Ojca Pio w Radomiu.

Po strawie dla ducha, była również posiłek dla ciała, czyli pączek i napój owocowy.

Oddajmy honor 32 uczniom, którzy mimo szkolnych obowiązków w kończącym się semestrze, dołożyli wszelkich starań, aby jak najlepiej zaprezentować się przed społecznością DPS i nie zawieść jej oczekiwań.

W głównych rolach, czyli jako Maria i Józef wystąpili Ewelina Sumigowska i Patryk Paszkowski z kl. I.LG2. Trzej Królowie to Szymon Krzyżykowski. Adrian Kupis i Mateusz Lesiak z klasy II. HP. Rolę pastuszków przyjęli na siebie, uczniowie tej samej klasy, Dawid Augustyniak, Michał Komendera i Krzysztof Dulęba. Nie mogło zabraknąć w jasełku aniołów, których zagrały Aleksandra Lisicka (anioł Gabriel), Natalia Gielniowska i Klaudia Leszczyńska z kl. I. LG2. W czternastoosobowym chórze, przygotowanym perfekcyjnie przez Henryka Flaka i wspomaganym przez Danutę Pawlikowską i Krzysztofa Kasendra, przewodziło trio Wiktoria Zaremba, Katarzyna Wilkowska i Weronika Sikora z kl. II. E2. W tym licznym gronie wymieńmy jeszcze uczniów pomagających w przebiegu „Wspólnego kolędowania”, tj. Sandra Jachimczyk, Dawid Pucek, Michał Grzegorzek oraz Anna Kaczmarczyk i Paulina Hotyńska, które recytowały jeden z licznych wierszy.

Pracę chóru wspomagają od wielu lat śpiewacy z DPS czyli Maria Laskowska, Elżbieta Sasal i Stanisław Wierzbicki. Podopieczni Stowarzyszenia „Nadzieja” Małgorzata Cichoń i Elżbieta Siczek zaśpiewały jedną z licznych kolęd, a Patryk Czubak wygłosił Ewangelię. W części poetyckiej wystąpiły, od wielu lat uczestniczące we Wspólnym Kolędowaniu, Anna Okrój, Kamila Sałacińska i Barbara Kapciak, podopieczne Stowarzyszenia im. Ojca Pio.

Na koniec pozostało nam wymienić Katarzynę Rosłaniec z kl. IV. E1, która w roli narratora, inspicjenta i suflera, trzymała pieczę nad przebiegiem występu.

Jacek Lombarski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.