pon.. cze 27th, 2022

Tygodnik Radomski

W KAZANOWIE PAMIĘTALI O BOHATERACH ZGRUPOWANIA BCH ,,OŚKA”

3 min read

Od dziesięcioleci  w pierwszą niedzielę lipca odbywają się w Kazanowie uroczystości upamiętniające walkę, z niemieckim okupantem   bohaterów ze Zgrupowania Batalionów Chłopskich ,,Ośka”, działającym m.in. na terenie ówczesnych powiatów: radomskiego, iłżeckiego, kozienickiego , opatowskiego, jak również po prawej stronie Wisły, w rejonie Puław, Janowca  i Kazimierza Dolnego. Zgrupowanie to w lecie 1944 roku liczyło około tysiąca partyzantów oddziałów złożonych nie tylko przez Polaków lecz także z Rosjan, Białorusinów, Gruzinów i innych narodowości wchodzących w skład ówczesnego ZSRR, którzy dołączyli do BCH. Osób współdziałających z ośkowcami było tysiące. Niestety, żyją już tylko nieliczni. Pamięć o poległych, pomordowanych i zmarłych podtrzymują: ogniwa Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, samorząd Gminy Kazanów oraz przedstawiciele młodszego pokolenia rodzin partyzanckich.  Tak też było w niedzielę 7 lipca. Uroczystości rozpoczęła msza święta odprawiona przez ks. kan. prob. Mariana Dybalskiego w intencji poległych i zmarłych . Po mszy odbył się z jego udziałem apel poległych oraz składanie wieńców i kwiatów na płycie Mauzoleum wzniesionym ku czci i poległych, pomordowanych, jak też dowódców i uczestników  walk zmarłych śmiercią naturalną, wśród : Jana Sońtę ps. Ośka, – dowódca zgrupowania. Władysława Gołąbka ps. Boryna, -dowódca oddziałów leśnych, Józef Owczarek ,,Posępny – szef spraw oświatowo – wychowawczych”, Władysław Owczarek ,,Bula”- objął to stanowisko po rozstrzelaniu brata. Tadeusz Wdowiak ,,Baca”- od d-cy plutonu po z-cę dowódcy zgrupowania, Jan Wdowiak ,,Ułanek” – oficer  broni, Edward Gołąbek ,,Orzeł” – d-ca plutonu,, Bolesław Dróżdż – ,,Jodła” – d-ca plutonu, Tadeusz Salamończyk- ,,Miły”- d-ca drużyny, Paweł Kaca ,,Rzepka” – d-ca drużyny, Stefan Osiński ,,Stały”- dowódca drużyny, Franciszek Pyrgiel ,,Jałowiec” – d-ca drużyny.

Uroczystości  rozpoczęła w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Kazanowie inscenizacją poetycko – muzyczną przypominającą  historię utworzenia oddziału partyzanckiego i jego walki. Przedstawili ją uzdolnieni uczniowie z Zespołu Placówek Oświatowych w Kazanowie pod pieczą pedagogiczną nauczycieli – opiekunów. Opiekunami grupy i koordynatorami inscenizacji poetycko – muzycznej wykonanej przez młodzież byli Katarzyna Nędzi,  Monika Oleksiewicz i Michał Pawlik. Wystąpiła też orkiestra ,,Kompany” ze Zwolenia.

W uroczystościach udział wzięli kombatanci, członkowie ich  rodzin, poczty sztandarowe Koła Gminnego ZK RP i BWPM w Kazanowie, jednostek   OSP Kazanów i Osuchów, mieszkańcy gminy, radni Rady Gminy z jej wiceprzewodniczącym  Pawłem Kacą , Starosta Zwoleński Stefan Bernaciak, Przewodniczący Rady Powiatu Zwoleńskiego Piotr Fijołek, asystent posła  Leszka Ruszczyka – Dawid Ruszczyk. Władze kombatanckie reprezentował wywodzący się z rodziny partyzantów BCH Zbigniew Gołąbek – Wiceprezes Zarządu  Okręgu Radom Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych . Po mszy św. uczestnicy uroczystości patriotyczno – religijnej udali się na cmentarz parafialny, upamiętniając  tu bohaterów walk i działalności konspiracyjnej. Uczestników, w tym gości powitała gospodarz uroczystości, wójt gminy Kazanów Teresa Pancerz- Pyrka, dziękując im za przybycie. Do  walki i daniny krwi partyzantów BCH nawiązał Starosta Stefan Bernaciak, urodzony i zamieszkali w gminie Kazanów. Zbigniew Gołąbek przypomniał, że w walce z okupantem hitlerowskim  uczestniczyło około 160 tysięcy partyzantów BCH. Był to najliczniejsza partyzantka wiejska w Europie, Odbyły się też -prowadzony przez młodzież apel poległych, występ orkiestry ,,Kompany”  ze Zwolenia oraz złożenie na płycie Mauzoleum kwiatów i wieńców (ka).


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.