śr.. cze 7th, 2023

Tygodnik Radomski

W 46 ROCZNICĘ CZERWCA 76

3 min read

Rozpoczynają się główne obchody 46. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec 76. Wystąpią m.in. Krzysztof Cugowski z Zespołem Mistrzów i zespół Kult. W programie jest też wiele innych wydarzeń upamiętniających wydarzenia sprzed 46 lat. – Chcemy po raz kolejny z dumą przypominać o tym, że polska i europejska droga do wolności zaczęła się w Radomiu. Bardzo się cieszę, że po dwóch latach ograniczeń związanych z pandemią, możemy wrócić do takich obchodów jakie organizowaliśmy w poprzednich latach i zaprosić mieszkańców m.in. na duże muzyczne wydarzenie na Placu Jagiellońskim – mówi prezydent Radosław Witkowski.

Współorganizatorami obchodów, jak co roku, są także: Stowarzyszenie Radomski Czerwiec 76 oraz Zarząd Regionu NSZZ Solidarność Ziemia Radomska. – Każda rocznica jest dla nas wielkim przeżyciem. Dziękuję panom prezydentom i Solidarności za współpracę, która od sześciu lat bardzo dobrze się rozwija. Cieszę się, że miasto podtrzymuje wolę organizowania takich dużych obchodów. Ta historia musi być przypominana, bo Radomski Czerwiec niewątpliwie wyjął cegiełkę z muru berlińskiego –  oznajmia prezes stowarzyszenia Stanisław Kowalski. – Bardzo się cieszę, że po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią możemy wrócić w to miejsce, gdzie zawsze odbywały się główne uroczystości, czyli pod pomnik Radomskiego Czerwca. Tu w sobotę, 25 czerwca o godz. 13.00 zostanie odprawiona msza święta polowa, po której odbędzie się ceremonia upamiętniająca wszystkich, którzy w 1976 roku walczyli o wolność – podkreśla wiceprzewodniczący NSZZ Solidarność Ziemia Radomska Krzysztof Kośla.

 24 czerwca odbywa się promocja zbioru reportaży będących pokłosiem warsztatów zorganizowanych w ramach Free(Ra)dom Festival 2021 oraz pokaz reportażu filmowego Ludzie miasta wolności  i wydawnictwa. Gościem specjalnym będzie wybitny reportażysta Jacek Hugo Bader. 25 czerwca przed południem odbędzie się bieg radości „Dumne Warchoły”. O godz. 13.00 przy pomniku Radomskiego Czerwca ’76 zostanie

odprawiona uroczysta msza święta, natomiast wieczorem, o godz. 19.00, odbędzie się plenerowy koncert. Podczas widowiska muzycznego „Radomski Czerwiec Wolności” na Placu Jagiellońskim wystąpią Krzysztof Cugowski z Zespołem Mistrzów oraz Kult. – Pamięć o historii to jedno, natomiast naszym drugim celem jest budowanie wspólnoty. A nic nie buduje wspólnoty tak, jak wspólne przeżywanie pozytywnych emocji. Najwięcej tych pozytywnych emocji dostarczy niewątpliwie widowisko na Placu Jagiellońskim, ale zapraszamy także na inne wydarzenia – mówi wiceprezydent Mateusz Tyczyński.

W niedzielę 26 czerwca odbędzie się piknik rodzinny „Przystanek PRL”, który będzie m.in. okazją do spotkania z bohaterami Czerwca 76. Na pikniku tradycyjnie na mieszkańców będzie czekało wiele atrakcji m.in. wystawa przedmiotów codziennego użytku, jednośladów oraz odzieży, charakterystycznej dla tamtego okresu. Organizatorzy chętnych nauczą pisania na maszynie, szydełkowania, grania w gumę, kapsle. Każdy uczestnik będzie miał możliwość skosztowania napojów z saturatora oraz waty cukrowej. Na Placu Corazziego pojawi się też czarna Wołga z białymi firankami w oknach. Więcej informacji na temat pikniku na stronie https://resursa.radom.pl/przystanek-prl-piknik-rodzinny-na-placu-corazziego/. Tego samego dnia odbędzie się również X edycja Półmaratonu Radomskiego Czerwca ’76.

Już teraz w Rynku można oglądać wystawę „Zaczęło się w Radomiu Czerwiec ‘76”. Z kolei wybrane radomskie lokale serwują dania i napoje z lat siedemdziesiątych. Więcej: https://www.facebook.com/zaczelosiewradomiu/photos/a.1741377636083294/3097419030479141/

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.