nie. Maj 9th, 2021

Tygodnik Radomski

Szpital im. dr. Tytusa Chałubińskiego w Radomiu jednoimiennym zakaźnym

2 min read

W związku z  publikacjami prasowymi dotyczącymi sytuacji w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu pragniemy przedstawić sytuację dotyczącą stanu wolnych łóżek na oddziałach zakaźnych województwa mazowieckiego.

Obecnie na Mazowszu funkcjonuje 10 podmiotów, które leczą pacjentów z COVID-19. Informacje o zajętych i wolnych miejscach w tych placówkach są codziennie raportowane przez szpitale do Wojewody Mazowieckiego. Według stanu na 2 kwietnia 2020 r. na Mazowszu było ponad 1400 łóżek dla pacjentów z koronawirusem, z czego ok. 25 proc. było zajętych.

Odnośnie sytuacji w regionie radomskim – Wojewoda Mazowiecki podjął decyzję o przekształceniu bazy łóżkowej Radomskiego Szpitala Specjalistycznego im. dr. Tytusa Chałubińskiego w jednoimienny szpital zakaźny, z uwzględnieniem wskaźnika 10 proc. łóżek respiratorowych.

Ponadto uprzejmie informuję, że w związku z wnioskiem zarządu Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu dotyczącym sytuacji kadrowej w placówce – Wojewoda Mazowiecki skierował tam do pracy 3 lekarzy neurologów, 5 internistów oraz 8 pielęgniarek.

/Decyzja wydana została pod rygorem natychmiastowej wykonalności, co oznacza, że lekarz zobowiązany jest stawić się do wykonywania pracy. Za niewykonanie tego obowiązku grozi kara grzywny. Należy podkreślić, że decyzje wydawane są na podstawie Ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (art. 47). W przypadku niestosowania się do decyzji Wojewoda skieruje do placówki kolejnych lekarzy, ale jednocześnie od osób niewypełniających nałożonych na nich obowiązków kierowane będą wnioski do sądu o wymierzenie kary grzywny. Wojewoda będzie też kierował wnioski do Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej./

Służby wojewody są w kontakcie z dyrekcją Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu i służą wsparciem, jeśli pojawiłyby się problemy w relokacji pacjentów, którzy mają potwierdzone zakażenie koronawirusem SARS – CoV – 2. Jednak należy podkreślić, że za organizację transportu medycznego pacjentów i ich przewiezienie odpowiada dyrektor placówki medycznej.

Wojewoda Mazowiecki przekazał Mazowieckiemu Szpitalowi Specjalistycznemu środki finansowe w kwocie 62 800 zł na zakup środków ochronnych (m.in. kombinezonów ochronnych, masek, przyłbic, preparatów do dezynfekcji rąk). Wsparcie otrzymał także Radomski Szpital Specjalistyczny (276 294 zł – wypłacone w II transzach) oraz Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Kozienicach (462 650 zł – wypłacone w II transzach).

Według uzgodnień Wojewody z władzami Miasta Radomia wynika, że łóżka dla pacjentów zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 będą uwalniane stopniowo – z poszanowaniem bezpieczeństwa i godności pacjentów przebywających obecnie w szpitalu. Służby wojewody będą w kontakcie z dyrekcją szpitala i w razie konieczności będą służyć pomocą w relokacji pacjentów.

Ewa Filipowicz

Rzecznik Prasowy Wojewody Mazowieckiego

foto: radom24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.