Spod strzech do Internetu
4 min read
W grudniu 1947 roku, nowo powstała w Iłży biblioteka znalazła, co prawda, pomieszczenie w pokoiku zlokalizowanym w murowańcu przy ul. Wójtowskiej, lecz prowadzone przez nią filie biblioteczne w Błazinach, Jasieńcu Iłżeckim, Krzyżanowicach, Pakosławiu, Seredzicach, okresowo także w gminie Rzeczniów mieściły się pod strzechami. Jubilatka zaczynała od stu książek. Podczas zorganizowanej 29 września uroczystości 70-lecia Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Iłży, dyrektorująca jej od 1990 roku Teresa Niewczas poinformowała, że księgozbiór skomputeryzowanej biblioteki, w tym książki znajdujące się na stanie jej filii jest udostępniany czytelnikom także w wersji on – line czyli internetowej. Swój 70-letni dorobek przybliżyli jubilaci także w formie prezentacji multimedialnej.
Profesjonalny rozwój biblioteki miejsko – gminnej nie ograniczającej się do czytelnictwa zapoczątkowała w 1966 roku Maria Chłopek. Dyrektor Teresa Niewczas przejęła pałeczkę właśnie od niej, twórczo współdziałając z samorządem miasta i gminy oraz wieloma stowarzyszeniami i instytucjami, wraz z kilkunastoma dobrze przygotowanymi bibliotekami, poniosła tę pałeczkę w nowoczesność. –Nieustannie zabiegamy o wzbogacanie księgozbioru poprzez zakupy i nieodpłatne przekazywanie nam książek przez różne wydawnictwa oraz organizując kiermasze ,,Taniej książki”. Współpraca z samorządem układa się pomyślnie. Opieka merytoryczna MBP w Radomiu też prowadzona jest bardzo dobrze. Oprócz dotacji podmiotowej od samorządu, biblioteka stara się zdobywać środki pozabudżetowe od rożnego rodzaju instytucji , stowarzyszeń i fundacji. Pozyskany w roku 2016 grant w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ,,Infrastruktura Bibliotek” oraz wsparcie iłżeckiego samorządu, umożliwiły zainstalowanie windy prowadzącej na wyższe kondygnację oraz dostosować pochylnię dla niepełnosprawnych. Biblioteka i jej filie organizują wiele konkursów, spotkań autorskich, spektakli teatralnych, lekcji bibliotecznych dla najmłodszych oraz młodzieży, a dla dorosłych – warsztaty manualne i komputerowe. W tym roku rozpoczął działalność Dyskusyjny Klub Książki.
Tego rodzaju spotkania nie byłyby możliwe bez dobrej współpracy z otaczającym środowiskiem, w szczególności instytucjami kultury: Muzeum Regionalnym, Domem Kultury, Miejsko – Gminnym Ośrodkiem Sportu i Rekreacji oraz ze stowarzyszeniami-Towarzystwem Ochrony i Promocji Zawodów Ginących oraz Towarzystwem Naukowo – Historycznym. Wynikiem współdziałania są organizowane imprezy plenerowe w rodzaju Iłżeckiego Jarmarku Sztuki Ludowej i Nocy Świętojańskiej, a od niedawna Narodowe Czytanie, za które podziękowanie otrzymaliśmy od prezydenta Andrzeja Dudy. Bardzo ważna jest też współpraca z Samorządowym Przedszkolem i Niepublicznym ,,Bajkowym Dworkiem”. Biblioteka czynnie włączyła się do Roku Leśmianowskiego koordynowanego przez iłżecki Dom Kultury – podkreślała dyrektor Teresa Niewczas.
Wsparcie finansowe i rzeczowe jest bardzo ważne, lecz niemniej cenne przyznawane pracownikom Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej i jej filii odznaczenia, tytuły i wyróżnienia. Oto niektóre z nich. Za aktywny udział w ogólnokrajowej akcji ,, Cała Polska Czyta Dzieciom” Małgorzata Kosel z oddziału dziecięcego dwukrotnie była honorowana statuetką, a Urszula Barszcz została wyróżniona za działania w ramach Tygodnia Czytania. Teresa Niewczas i Małgorzata Kosela otrzymały prestiżowe odznaki honorowe ,,Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ostatnich latach biblioteka była nagradzana i wyróżniana przez Starostwo Powiatowe w Radomiu oraz dyrekcje MBP w Radomiu. Inicjatywy jubilatki doceniał wielokrotnie Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, honorując: Teresę Niewczas, Urszulę Grudzień, Małgorzatę Kosel, Innę Myszkę i Katarzynę Pomorską odznakami, medalami, dyplomami uznania i listami gratulacyjnymi. W 2011 roku Teresa Niewczas otrzymała tytuł Bibliotekarza Roku Województwa Mazowieckiego, a biblioteka – została laureatem Nagrody im. Kierbedziów nadawanej przez bibliotekę miasta stołecznego Warszawy. Dyrektor Teresa Niewczas była też dekorowana odznaczeniem państwowym – Brązowym Krzyżem Zasługi.
W dniu jubileuszu, kolejka przekazujących podziękowania i wręczających kwiaty też była długa. Delegacja samorządu miejsko gminnego Iłży liczyła 7 osób. Józef Skrobisz przewodniczący Rady Miejskiej miał rację mówiąc, że biblioteka jest oczkiem w głowie władz samorządowych. Reprezentujący Starostwo Powiatowe w Radomiu Włodzimierz Bojarski wręczając w imieniu starosty radomskiego Mirosława Ślifirczyka jubileuszowy grawerton i zestaw 30 książek dla dzieci, przypomniał też, że podczas tegorocznych dożynek powiatowych w Chwałowicach, goście jubileuszu, wywodzący się z ziemi iłżeckiej poeci i działacze oświatowi: emerytowany prof. UW Roch Sulima, Jan Czarnecki i Jan Orczykowski zostali uhonorowani medalem ,,Zasłużony dla Powiatu Radomskiego”. Słowa uznania przekazała Anna Skubisz-Szymanowska dyrektor patronackiej MBP w Radomiu, cenieni animatorzy kultury – Adolf Krzemiński z Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Radomiu, wraz z Marianem Popisem reprezentujący także władze Towarzystwa Miłośników Poezji Jana Kochanowskiego ,,Renesans” oraz przedstawiciele instytucji, stowarzyszeń i innych organizacji, z którymi Jubilatka z Iłży od wielu lat współpracuje i współdziała. Na zaroszenie zareagowali osobista obecnością byli pracownicy iłżeckiej biblioteki, w tym także korzystający z uprawnień emerytalnych Wymownym jest fakt, że uroczystości jubileuszowe poprzedziło spotkanie z pisarką Agnieszka Lingas – Łoniewską a uwieńczył je koncert Elżbiety Dębskiej z Wrocławia– aktorki, kompozytorki, oryginalnej polskiej piosenkarki, która wciągnęła uczestników jubileuszu do śpiewania znanych piosenek jej autorstwa a także Leonarda Cohena i Macieja Zębatego. Nie obyło się bez jubileuszowego tortu, wyczarowanego w kształcie książki.
Mieczysław Kaca
Prawdziwy z Ciebie talent i mistrz pióra z ogromną łatwością przekładasz myśli na słowa… trzymaj tak dalej, dbaj i pięlęgnuj swego bloga… Czym się inspirujesz na codzień ? skad czerpiesz pomysły na wpisy ?