niedz.. mar 19th, 2023

Tygodnik Radomski

Spod strzech do Internetu

4 min read

W  grudniu 1947 roku, nowo powstała  w Iłży biblioteka  znalazła, co prawda, pomieszczenie  w pokoiku zlokalizowanym  w murowańcu   przy ul. Wójtowskiej,  lecz  prowadzone przez nią filie biblioteczne w Błazinach, Jasieńcu  Iłżeckim, Krzyżanowicach, Pakosławiu,  Seredzicach, okresowo także w gminie Rzeczniów mieściły się pod strzechami. Jubilatka  zaczynała od stu książek. Podczas zorganizowanej 29 września uroczystości 70-lecia Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Iłży, dyrektorująca jej od 1990 roku Teresa Niewczas poinformowała, że księgozbiór skomputeryzowanej biblioteki, w tym  książki znajdujące się  na stanie  jej filii   jest udostępniany czytelnikom także w wersji  on – line czyli internetowej. Swój 70-letni  dorobek  przybliżyli  jubilaci także w formie prezentacji multimedialnej.

Profesjonalny rozwój biblioteki miejsko – gminnej nie  ograniczającej się do czytelnictwa  zapoczątkowała w 1966 roku  Maria Chłopek. Dyrektor Teresa Niewczas  przejęła  pałeczkę właśnie od niej, twórczo współdziałając z samorządem miasta i gminy oraz wieloma stowarzyszeniami i instytucjami,  wraz  z  kilkunastoma  dobrze przygotowanymi bibliotekami, poniosła tę pałeczkę w nowoczesność. –Nieustannie zabiegamy o wzbogacanie  księgozbioru poprzez zakupy i nieodpłatne przekazywanie nam książek przez różne wydawnictwa oraz organizując kiermasze ,,Taniej książki”. Współpraca z samorządem układa się pomyślnie. Opieka merytoryczna MBP w Radomiu też prowadzona jest bardzo dobrze. Oprócz  dotacji podmiotowej od samorządu,  biblioteka  stara się  zdobywać środki pozabudżetowe od rożnego rodzaju instytucji , stowarzyszeń i fundacji. Pozyskany w roku 2016 grant w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ,,Infrastruktura Bibliotek” oraz wsparcie iłżeckiego  samorządu, umożliwiły zainstalowanie windy  prowadzącej na  wyższe  kondygnację oraz dostosować pochylnię dla niepełnosprawnych.  Biblioteka i jej filie organizują  wiele konkursów, spotkań autorskich, spektakli teatralnych, lekcji bibliotecznych dla najmłodszych oraz młodzieży, a dla dorosłych – warsztaty manualne  i komputerowe. W tym roku  rozpoczął działalność  Dyskusyjny Klub Książki. 

Tego rodzaju spotkania nie byłyby możliwe bez dobrej współpracy z otaczającym  środowiskiem, w szczególności instytucjami kultury: Muzeum Regionalnym, Domem Kultury, Miejsko – Gminnym Ośrodkiem Sportu i Rekreacji oraz  ze stowarzyszeniami-Towarzystwem Ochrony i Promocji Zawodów Ginących oraz Towarzystwem Naukowo – Historycznym. Wynikiem  współdziałania są organizowane  imprezy plenerowe w rodzaju Iłżeckiego Jarmarku Sztuki Ludowej i Nocy Świętojańskiej, a od niedawna Narodowe Czytanie, za które podziękowanie    otrzymaliśmy od prezydenta Andrzeja  Dudy. Bardzo ważna jest też współpraca z Samorządowym Przedszkolem i Niepublicznym ,,Bajkowym Dworkiem”.  Biblioteka czynnie włączyła się   do Roku Leśmianowskiego koordynowanego przez iłżecki Dom Kultury  –  podkreślała dyrektor  Teresa Niewczas.

Wsparcie finansowe i rzeczowe jest bardzo ważne, lecz niemniej cenne przyznawane pracownikom Miejsko – Gminnej  Biblioteki Publicznej i jej filii odznaczenia, tytuły i wyróżnienia.  Oto niektóre z nich. Za aktywny udział w ogólnokrajowej  akcji ,, Cała Polska Czyta Dzieciom” Małgorzata Kosel z oddziału  dziecięcego   dwukrotnie była honorowana  statuetką, a Urszula Barszcz została wyróżniona  za działania w ramach Tygodnia Czytania. Teresa Niewczas i Małgorzata Kosela  otrzymały prestiżowe odznaki  honorowe ,,Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ostatnich latach  biblioteka  była  nagradzana i wyróżniana przez Starostwo Powiatowe w Radomiu oraz dyrekcje MBP  w Radomiu. Inicjatywy  jubilatki doceniał wielokrotnie Zarząd Główny   Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, honorując: Teresę Niewczas, Urszulę Grudzień, Małgorzatę Kosel, Innę Myszkę  i Katarzynę Pomorską odznakami, medalami, dyplomami uznania i listami gratulacyjnymi. W  2011 roku Teresa Niewczas otrzymała tytuł Bibliotekarza Roku Województwa Mazowieckiego, a biblioteka – została laureatem Nagrody im. Kierbedziów nadawanej przez  bibliotekę miasta stołecznego Warszawy. Dyrektor Teresa Niewczas była też dekorowana odznaczeniem państwowym – Brązowym Krzyżem Zasługi.

W dniu jubileuszu, kolejka  przekazujących  podziękowania i wręczających kwiaty też była długa. Delegacja samorządu miejsko gminnego Iłży  liczyła 7 osób. Józef Skrobisz przewodniczący Rady Miejskiej  miał rację mówiąc, że  biblioteka jest oczkiem w głowie władz samorządowych. Reprezentujący Starostwo  Powiatowe  w Radomiu Włodzimierz Bojarski wręczając  w imieniu starosty radomskiego Mirosława Ślifirczyka  jubileuszowy grawerton i zestaw 30 książek dla dzieci, przypomniał  też,  że podczas tegorocznych dożynek  powiatowych w Chwałowicach,  goście jubileuszu, wywodzący się z  ziemi iłżeckiej poeci i działacze oświatowi: emerytowany prof.  UW Roch Sulima, Jan Czarnecki i Jan Orczykowski zostali  uhonorowani medalem ,,Zasłużony dla Powiatu Radomskiego”. Słowa uznania  przekazała Anna Skubisz-Szymanowska dyrektor  patronackiej MBP w Radomiu, cenieni animatorzy kultury – Adolf Krzemiński  z Delegatury Urzędu  Marszałkowskiego  w Radomiu, wraz z Marianem Popisem  reprezentujący także  władze Towarzystwa Miłośników Poezji Jana Kochanowskiego ,,Renesans” oraz   przedstawiciele instytucji, stowarzyszeń i innych organizacji, z którymi  Jubilatka z  Iłży  od  wielu lat  współpracuje i współdziała.   Na zaroszenie  zareagowali osobista obecnością byli pracownicy iłżeckiej  biblioteki, w tym także korzystający z uprawnień emerytalnych Wymownym jest fakt, że uroczystości jubileuszowe poprzedziło spotkanie z pisarką Agnieszka Lingas – Łoniewską a uwieńczył  je koncert  Elżbiety Dębskiej  z Wrocławia– aktorki, kompozytorki, oryginalnej polskiej piosenkarki, która wciągnęła   uczestników jubileuszu do  śpiewania  znanych piosenek jej autorstwa a także Leonarda Cohena i Macieja Zębatego.  Nie obyło się bez jubileuszowego tortu, wyczarowanego w kształcie  książki.

Mieczysław Kaca

1 thought on “Spod strzech do Internetu

  1. Prawdziwy z Ciebie talent i mistrz pióra z ogromną łatwością przekładasz myśli na słowa… trzymaj tak dalej, dbaj i pięlęgnuj swego bloga… Czym się inspirujesz na codzień ? skad czerpiesz pomysły na wpisy ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.