sob. Wrz 25th, 2021

Tygodnik Radomski

SAMORZĄD MAZOWSZA DLA WOJEWÓDZKIEGO SZPITALA W RADOMIU

3 min read
Cały czas trwają zakupy sprzętu dla Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu. Dzięki uruchomionemu przez samorząd województwa projektowi unijnemu, do placówki trafiają właśnie kolejne niezbędne urządzenia. W sumie to aż 200 sztuk sprzętu i wyposażenia. Szpital prowadzi także prace remontowo-budowlane. Na ten cel placówka wydała już blisko 5,9 mln zł.

Od początku pandemii samorząd województwa dzięki środkom unijnym doposaża mazowieckie szpitale w niezbędny sprzęt, urządzenia i środki ochrony. W sumie do 70 placówek, w tym stacji pogotowia ratunkowego, przekazanych zostało już ponad 17,3 mln sztuk środków ochrony osobistej i blisko 40 tys. sztuk sprzętu i wyposażenia. Wartość całego projektu to aż 255 mln zł, z czego zaangażowanych zostało już 240 mln zł.

Obecnie kolejna pula środków z drugiego etapu projektu przeznaczona na doposażenie szpitali to 67,5 mln zł. Sprzęt sukcesywnie trafia do placówek. Również do Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu, który otrzymał blisko 6,1 mln zł. Aktualnie finalizowany jest zakup 200 sztuk sprzętu i wyposażenia oraz wykonuje roboty budowlano-remontowe. Szpital podpisał 19 umów z kontrahentami. Zaangażowanych zostało już blisko 5,9 mln zł. W najbliższym czasie podpisywane będą kolejne umowy.

Gwałtowny wzrost zakażeń w naszym kraju spowodował, że w szpitalach brakuje nawet podstawowego sprzętu, a medycy codziennie alarmują o poważnej sytuacji – zauważa wicemarszałek Rafał Rajkowski. – Lekarze codziennie walczą o ludzkie życie, dlatego my też nie możemy pozostawić ich bez pomocy. Od początku pandemii sukcesywnie dostarczamy niezbędny sprzęt, wyposażenie czy środki ochrony osobistej i będziemy robić to dalej – zapewnia wicemarszałek.

W ostatnim czasie Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu dzięki wsparciu samorządu zakupił: 3 defibrylatory z Lifepac 20 z monitorami, urządzenie do kompresji klatki piersiowej, aparat RTG z ramieniem C, 3 monitory transportowe z pomiarem kapnografii, aparat USG, 10 pomp dwustrzykawkowych, 8 lamp UVC, 5 myjek dezynfektorów do izolatek do mycia i dezynfekcji naczyń sanitarnych oraz 15 maceratorów do izolatek przeznaczonych do utylizacji jednorazowego użytku naczyń wykonanych ze specjalnie przetworzonej pulpy papierowej.

Epidemia nabrała tempa – podkreśla prezes zarządu mazowieckiego szpitala specjalistycznego w Radomiu Tomasz Skura. – Sytuacja radomskiej służby zdrowia jest bardzo trudna. Zostaliśmy jedynym szpitalem na południu Mazowsza, który ma leczyć pacjentów z innymi schorzeniami niż COVID-19. Dokładamy wszelkich starań, by jak najlepiej wypełniać swoją codzienną służbę niesienia pomocy naszym pacjentom. Jednak, by skuteczniej walczyć o ich zdrowie, potrzebujemy specjalistycznego sprzętu. Dzięki wsparciu samorządu województwa mazowieckiego otrzymaliśmy urządzenia medyczne za łączną kwotę ponad 6,5 mln zł.

W trakcie realizacji są zamówienia dotyczące m.in. zakupu aparatu RTG z dwiema stacjami opisowymi z podłączeniem do systemu informatycznego szpitala, pomp infuzyjnych, kardiomonitorów stacjonarnych i transportowych, łóżek do intensywnego nadzoru/intensywnej terapii z materacami zmiennociśnieniowymi i szafkami przyłóżkowymi, wytwornicy pary do sterylizatora w centralnej sterylizatornii, aparatu RTG z ramieniem C, kardiomonitorów mobilnych, defibrylatorów, aparatów do kriochirurgii, urządzeń do ogrzewania pacjentów, zbiornika na tlen, parawanów oddzielających chorych oraz klawiatur zmywalnych do komputerów na oddziałach szpitalnych. Dodatkowo planowany jest także zakup analizatora do wykonywania oznaczeń metodą biologii molekularnej  wraz z odczynnikami.

Ponadto, w placówce realizowane będą prace remontowe, polegające na malowaniu ścian i sufitów farbą antybakteryjną w oddziałach SOR i OIOM, w gabinetach i salach zabiegowych oraz oddziałach szpitalnych.

Projekt „Zakup niezbędnego sprzętu oraz adaptacja pomieszczeń w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa mazowieckiego” jest realizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Całkowita wartość projektu wynosi 255 mln zł, z tego 224,9 mln zł pochodzi z funduszy europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Mazowsze jako pierwsze województwo w kraju uruchomiło środki unijne na ten cel.

Oprac. (k)

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.