pt. Wrz 24th, 2021

Tygodnik Radomski

Radosna ,,Piątka” w Klubie WETERAN

4 min read

Chodzi o jubileuszową uroczystość 5-lecia Klubu Seniora WETERAN w Radomiu. Odbyła  się  w godzinach popołudniowych 9.października (w przeddzień  wprowadzenia  obostrzeń sanitarnych)  w siedzibie ,,Weterana”  przy ulicy Tadeusza Mazowieckiego 13a. Prezes jubilatów  mgr inż. Zygmunt Pluta  powitał  seniorów i ich gości, po czym podsumował działalność  Klubu wypełnioną aktywnością i licznymi sukcesami. Wręczył też  dyplomy i podziękowania. Ważnym punktem części oficjalnej  była prezentacja   sztandaru i jego poświęcenie przez ks. Romana Adamczyka proboszcza parafii dzielnicy Glinice. Część artystyczną poprzedziły  gratulacje, wręczanie kwiatów i upominków. Wstępy – Chóru Jedynka oraz dwuosobowych zespołów małżeńskich w wykonaniu Marii i Zygmunta Górków oraz Elżbiety i Andrzeja Tusińskich nagrodzono gromkimi brawami. Uroczystość zwieńczyło spotkanie przy kawie i herbatce oraz jubileuszowym torcie. Nie mogło zabraknąć toastu przepitego symbolicznie szampanem, kawą i herbatą.

Obecnie działalnością Klubu Seniora WETERAN kierują: 

Zarząd – Zygmunt Pluta – Prezes, Wanda Choroś – Wiceprezes, Józefa Postek –Skarbnik, Maria Danuta Pluta –Sekretarz, Stefania Gaworska – Członek.

Komisja Rewizyjna: Przewodnicząca Ewa Delega,  Członkowie- Zbigniew Klatka i Barbara Jastrzębska.

Sąd Koleżeński: Przewodnicząca-Elżbieta Tusińska i  Teresa Brymora – Członkini

W okresie  5 – lecia Klub Seniora WETERAN  zwiększył liczbę członków z 28 do  135. Należą do niego  seniorzy wywodzący się z różnych, aktywnych społecznie   środowisk. 50-osobwy Chór  ,,Jedynka” ma rodowód wojskowy. Podobnie – wielu członków. Duszą Klubu Seniorów  WETERAN  jest Zygmunt Pluta. Prezesuje  mu od początku. Od  siedmiu lat jest kierownikiem i dyrygentem Chóru ,,Jedynka”.  Chór wystąpił  dotąd w około 70 koncertach. Poza Radomiem  także w Skarżysku, Stąporkowie, Kozienicach , Magnuszewie, Studziankach Pancernych , Jedlińsku i wielu innych miejscowościach. Kierownikiem muzycznym chóru jest Zygmunt Górka. Grają w nim także Andrzej Tusiński i Wiesław Kazubski. Wokal i tamburyn – zapewnia Elżbieta Tusińska. Dużym powodzeniem cieszą się wieczorki taneczne prowadzone przez małżonków – Elżbietę i Andrzeja  Tusińskich.

Panie wręczające  prezesowi  Plucie   na spotkaniu jubileuszowym bukiet kwiatów  powiedziały: -Chciałyśmy podziękować za wszystkie nasze spotkania, za śpiewy, Dzień Kobiet,  za potańcówki, wspaniałe nasze  wycieczki. Nie byłoby tego, gdyby nie Pan Prezes…

Pan Zygmunt jest cenionym  działaczem sportowym nie tylko z racji prowadzenia prawie od początku radomskiego  Klubu Sportowego ,, Zamłynie”. Prezesuje też  z powodzeniem Zarządowi   Polskiego  Związku Łuczniczego w Warszawie. Jego inspiracja widoczne jest w działalności sekcji sportowo-rekreacyjnej, którą kieruje Jan Jakubowski. Sekcja prowadzi zajęcia w tenisie stołowym, darcie, łucznictwie i strzelectwie.  W latach  2018-2019 była organizatorem Radomskiej Senioriady w tych dyscyplinach sportowych.

Bardzo aktywnie działa   grupa kozieniczan.  To oni złożyli propozycję ufundowania  WETERANOWI sztandaru.  Szef pocztu sztandarowego Stanisław Grudzień jest  uzdolnionym rzeźbiarzem, w Klubie Weteran – kierownikiem sekcji kultury i sztuki. Prawniczka z wykształcenia Alicja Potacka pełniła godność matki chrzestnej  nowego sztandaru, który z racji  oficjalnego  przekazania go  jubilatom i poświęceniu  przez ks. Romana Adamczyka proboszcza parafii Glinice  stał się bardzo ważnym punktem oficjalnej części  uroczystości.  Za  przydzielenie  lokalu Klubowi Seniora Weteran i pomoc w jego przystosowaniu do roli, jaką spełnia, dziękowali jubilaci wiceprezydentowi Radomia Jerzemu Zawodnikowi, który wraz z gratulacjami przekazał  jubilatom także cenny obraz. Odwzajemnili się wręczeniem   pamiątkowego podziękowania. Podobnie wyróżnili reprezentującego Radę Miejską  Marcina Kacę – przewodniczącego jej Komisji do spraw Seniorów.  Największa pomoc władz miasta, to przydzielenie lokalu, który dzięki sponsorom, członkom klubu j jego przyjaciołom, został wyremontowany i wyposażony w potrzebny sprzęt. W jego otwarciu  w maju 2016  roku uczestniczył wiceprezydent Zawodnik. Prezydent Radosław Witkowski też dopomagał, stąd  powiększona powierzchnia  siedziby i sanitariaty.  Cennej pomocy  udzieliły  firmy: Remi Bis, Archibud, Budrek i Taparella. W pomieszczeniach  Klubu  odbywają się sukcesywnie próby chóru, wieczorki taneczne oraz  imprezy okolicznościowe: wieczory muzyki i poezji, benefisy , spotkania z ciekawymi  ludźmi. Niedawno najstarszy członek ,,Weterana” Wacław Opacki był honorowany na  benefisie. Na spotkaniu jubileuszowym, gratulacjami i kwiatami została wyróżniona 96-letnia Stefania Tokarska.

Uroczystość zwieńczyło spotkanie przy kawie i torcie oraz  toast   z chóralnie odśpiewaniem   tradycyjnej pieśni ,,Sto lat” . Seniorzy  przepijali go symbolicznie  szampanem i herbatką, lub kawką.

Przebieg  jubileuszowej  uroczystości  obrazują załączone fotki. (M.K.)

Wręczenie i poświęcenie
Przekazanie obrazu
Przekazanie prezydentowi podziękowania
Podziękowanie dla Marcina Kacy
 Referat sumujący wygłosił Prezes Z. Pluta
Statuetkę w podziękowaniu otrzymuje Pani Potacka matka chrzestna sztandaru
Jubileuszowe gratulacje przekazują ,Weteranowi’ goście z Klubu IGREK
Z. Pluta dziękuje za ,,Tańczącą Eurudykę wręczoną przez rzeźbiarza Stanisława Grudnia
 Bukiet kwiatów Prezesowi Z Plucie przekazują ,,Weteranki
Występ Chóru Jedynka
Wytrwali uczestnicy uroczystości j … Związku Weteranów i Rezerwistów WP
Muzyczne i wokalne walory zaprezentował też małżeński zespół Marii i Zygmunta Górków
Pojawienie się tortu zwiastowało bliskie zwieńczenie uroczystości
Sto lat, Sto lat. Pierwsza z prawej jubilatka Stefania Tokarska
Akompaniowali Zygmunt Górka i Andrzej Tusiński

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.