RADOM GOSPODARZEM GALI V EDYCJI NAGRODY PREZYDENTA RP
3 min read
Prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kounhauser –Duda wybrali Radom jako miejsce wręczenia V edycji Nagrody Prezydenta RP ,,Dla Dobra Wspólnego” za rok 2020. Doroczna Gala odbyła się w Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych. Prezydent RP honoruje od 5 lat szczególnie zaangażowane osoby, organizacje pozarządowe i wartościowe inicjatywy społeczne budujące wspólnotę obywatelską.
Prezydent Andrzej Duda oznajmił, że nagroda „Dla Dobra Wspólnego” ma szczególny wymiar: – Wręczana jest osobom realizującym misję niesienia drugiemu człowiekowi dobra. Dziękuję z całego serca wszystkim, którzy na co dzień służą drugiemu człowiekowi, niosą bliźnim dobro. Społeczność Radomia ma swoją zasługę niesienia pomocy drugiemu człowiekowi, dojrzenia człowieka w okresie pandemii koronawirusa. Aż trzy podmioty, które działają w Radomiu są w tym roku finalistami konkursu.
Nieformalna grupa pomocy z Radomia “Widzialna Ręka”, Jakub Wachnicki, ratownik medyczny, strażak ochotnik, żołnierz, inicjator i organizator akcji “Świadomość = Życie” z Jedlni-Letnisko, Fundacja Humanistes oraz śp. Bartłomiej Skrzyński – dziennikarz i działacz społeczny zostali tym razem laureatami nagrody “Dla Dobra Wspólnego“.
Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda podziękowała także wszystkim tym, którzy wspierają innych, działają na rzecz potrzebujących – nie tylko dużym organizacjom, ale i tym mniejszym, także anonimowym osobom.
– Jesteście prawdziwymi bohaterami – oznajmiła.
W kategorii „Człowiek – lider” nagrodę odebrał Jakub Wachnicki – ratownik medyczny, strażak ochotnik, żołnierz, inicjator i organizator akcji „Świadomość = Życie”. Polega ona na przeprowadzeniu bezpłatnych zajęć z pierwszej pomocy dla uczniów szkół oraz akcji na rzecz pozyskania automatycznego defibrylatora zewnętrznego dla popularnej wśród turystów miejscowości Jedlnia-Letnisko. – Za przyznaną nagrodą stoi rzesza moich przyjaciół, kolegów z którymi każdego dnia walczymy o ludzkie życie, żebyście Państwo mogli normalnie żyć. Ratownicy medyczni, dyspozytorzy medyczni, żołnierze WOT poświęcają swój wolny czas, swoje życie prywatne na to, żeby pomóc drugiemu człowiekowi i robią to bezinteresownie. W życiu kieruje się maksymą Alberta Einsteina “Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia” – zwierzył się Jakub Wachnicki
W kategorii „Dzieło, przedsięwzięcie – projekt” prezydent przyznał nagrodą Akcji „Widzialna ręka”, czyli nieformalnej grupie pomocy na portalu społecznościowym Facebook. Początkowo pomoc ta była skierowana do ludzi starszych, schorowanych i osób przebywających na kwarantannie, którzy nie mogli wychodzić z domu ze względu na pandemię. Potem Widzialna Ręka Radom włączyła się do wspomagania domów opieki społecznej, hospicjów i placówek medycznym z Radomia i okolicy. – Lada dzień minie rok od kiedy wszystko się zaczęło. Zaczynaliśmy od kilku telefonów, kilku szybkich informacji w mediach społecznościowych. W ciągu kilku dni były nas tysiące, teraz jest 28 tysięcy osób, które należą do naszej grupy. Zaczynaliśmy od działań prostych: pomocy dla seniorów i szpitali w zakresie środków ochrony osobistej. Pomogliśmy też naszej koleżance Ani, która była w zaawansowanej ciąży i znaleźliśmy miejsce w szpitalu, aby jej dzieciątko mogło się urodzić. Działamy cały czas, teraz nasze działania są bardziej skonsolidowane- informował Michał Jagodziński.
W tej samej kategorii wyróżnienie stało się udziałem Radomskiego Banku Żywności, powołanego w 2000 roku w formule związku stowarzyszeń. Organizacjami założycielskimi byli: Caritas Diecezji Radomskiej, Liga Kobiet Polskich, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. Od 2004 roku Radomski Bank Żywności należy do Federacji Polskich Banków Żywności. Bank codziennie pozyskuje żywność z około 240 placówek handlowych. Dyrektorem banku jest pani Anna Głogowska.
Laureatem Nagrody Specjalnej im. Piotra Pawłowskiego został pośmiertnie Bartłomiej Skrzyński – dziennikarz i działacz społeczny, aktywista na rzecz osób niepełnosprawnych
Przypomnijmy, że pierwsza Gala Nagrody Prezydenta RP odbyła się 9 grudnia 2016 r. w Pałacu Prezydenckim. Przez ostatnie lata pozwoliła ona utworzyć wspólnotę ludzi, organizacji i instytucji zaangażowanych i działających na różnych płaszczyznach: społecznej, socjalnej, samorządowej, ekologicznej, edukacyjnej i polityki historycznej.
Statuetka przyznawana jest w czterech kategoriach: Człowiek – lider, Instytucja – organizacja, Dzieło – przedsięwzięcie, projekt oraz Nagroda Specjalna im. Piotra Pawłowskiego



