sob. Lis 27th, 2021

Tygodnik Radomski

RADOM GOSPODARZEM GALI V EDYCJI NAGRODY PREZYDENTA RP

3 min read

Prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kounhauser –Duda wybrali  Radom jako  miejsce wręczenia  V edycji Nagrody Prezydenta RP  ,,Dla Dobra Wspólnego” za rok 2020. Doroczna Gala odbyła się w  Sali  Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych.  Prezydent RP honoruje od 5 lat  szczególnie zaangażowane osoby, organizacje pozarządowe i wartościowe inicjatywy  społeczne budujące wspólnotę obywatelską

Prezydent Andrzej Duda oznajmił, że nagroda „Dla Dobra Wspólnego” ma szczególny wymiar: – Wręczana jest osobom realizującym misję niesienia drugiemu człowiekowi dobra. Dziękuję z całego serca wszystkim, którzy na co dzień służą drugiemu człowiekowi, niosą bliźnim dobro. Społeczność Radomia ma swoją zasługę niesienia pomocy drugiemu człowiekowi, dojrzenia człowieka w okresie pandemii koronawirusa. Aż trzy podmioty, które działają w Radomiu są w tym roku finalistami konkursu.

Nieformalna grupa pomocy z Radomia “Widzialna Ręka”, Jakub Wachnicki, ratownik medyczny, strażak ochotnik, żołnierz, inicjator i organizator akcji “Świadomość = Życie” z Jedlni-Letnisko, Fundacja Humanistes  oraz   śp. Bartłomiej Skrzyński – dziennikarz i działacz społeczny zostali  tym razem laureatami nagrody “Dla Dobra Wspólnego“.

Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda podziękowała  także  wszystkim tym, którzy wspierają innych, działają na rzecz potrzebujących – nie tylko dużym organizacjom, ale i tym mniejszym, także anonimowym osobom.

– Jesteście prawdziwymi bohaterami – oznajmiła.

W kategorii „Człowiek – lider” nagrodę odebrał Jakub Wachnicki – ratownik medyczny, strażak ochotnik, żołnierz, inicjator i organizator akcji „Świadomość = Życie”. Polega ona na przeprowadzeniu bezpłatnych zajęć z pierwszej pomocy dla uczniów szkół oraz akcji na rzecz pozyskania automatycznego defibrylatora zewnętrznego dla popularnej wśród turystów miejscowości Jedlnia-Letnisko. – Za przyznaną nagrodą stoi rzesza moich przyjaciół, kolegów z którymi każdego dnia walczymy o ludzkie życie, żebyście Państwo mogli normalnie żyć. Ratownicy medyczni, dyspozytorzy medyczni, żołnierze WOT poświęcają swój wolny czas,  swoje życie prywatne na to, żeby pomóc drugiemu człowiekowi i robią to bezinteresownie. W życiu kieruje się maksymą Alberta Einsteina “Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia” – zwierzył się  Jakub Wachnicki

W kategorii „Dzieło, przedsięwzięcie – projekt” prezydent  przyznał nagrodą   Akcji „Widzialna ręka”, czyli nieformalnej grupie pomocy na portalu społecznościowym Facebook. Początkowo  pomoc ta była   skierowana do ludzi starszych, schorowanych i osób przebywających na kwarantannie, którzy nie mogli wychodzić z domu ze względu na pandemię. Potem  Widzialna Ręka Radom włączyła się  do wspomagania   domów opieki społecznej, hospicjów i placówek medycznym z Radomia i okolicy. – Lada dzień minie rok od kiedy wszystko się zaczęło. Zaczynaliśmy od kilku telefonów, kilku szybkich informacji w mediach społecznościowych. W ciągu kilku dni były nas tysiące, teraz jest 28 tysięcy osób, które należą do naszej grupy. Zaczynaliśmy od działań prostych: pomocy dla seniorów i szpitali w zakresie środków ochrony osobistej. Pomogliśmy też naszej koleżance Ani, która była w zaawansowanej ciąży i znaleźliśmy miejsce w szpitalu, aby jej dzieciątko mogło się urodzić. Działamy cały czas, teraz  nasze działania są bardziej skonsolidowane-  informował  Michał Jagodziński.

W tej samej kategorii wyróżnienie  stało się udziałem  Radomskiego Banku Żywności, powołanego  w 2000 roku w formule  związku stowarzyszeń. Organizacjami założycielskimi byli: Caritas Diecezji Radomskiej, Liga Kobiet Polskich, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. Od 2004 roku Radomski Bank Żywności należy do Federacji Polskich Banków Żywności. Bank codziennie pozyskuje żywność z około 240 placówek handlowych. Dyrektorem banku jest pani Anna Głogowska.

Laureatem Nagrody  Specjalnej  im. Piotra Pawłowskiego  został pośmiertnie   Bartłomiej Skrzyński –  dziennikarz i działacz społeczny, aktywista na rzecz osób niepełnosprawnych

Przypomnijmy, że pierwsza Gala Nagrody Prezydenta RP  odbyła się 9 grudnia 2016 r. w Pałacu Prezydenckim. Przez ostatnie lata  pozwoliła ona utworzyć  wspólnotę ludzi, organizacji i instytucji zaangażowanych i działających na różnych płaszczyznach: społecznej, socjalnej, samorządowej, ekologicznej, edukacyjnej i polityki historycznej.

Statuetka przyznawana jest w czterech kategoriach: Człowiek – lider, Instytucja – organizacja, Dzieło – przedsięwzięcie, projekt oraz Nagroda Specjalna im. Piotra Pawłowskiego 

Przemawia Prezydent
Podziękowanie przekazuje Pierwsza Dama
Prezydent wręcza nagrodę Jakubowi Wachnickiemu
Para prezydencka i nagrodzeni

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.