czw. Cze 10th, 2021

Tygodnik Radomski

Radom bez dróg krajowych?

2 min read

Poseł Konrad Frysztak zwołuje  systematycznie  konferencje prasowe, by informować  społeczeństwo za pośrednictwem mediów o sprawach, które porusza w Sejmie RP lub  podejmuje interwencyjnie w ramach działalności poselskiej. Jako samorządowiec pełniący przez 5 lat funkcję wiceprezydenta Radomia odpowiadającego  m.in. za sprawy rozwoju, w tym infrastruktury  zna te sprawy od podszewki.

Tym razem odniósł się do kwestii odcinków dróg krajowych  nr nr 7, 9 i 12, przebiegających przez miasto, w kontekście lotniska pasażerskiego,  budowanego  na jego południowo- wschodnim obrzeżu. .Przypomniał, że jednym z argumentów wspierających budowę lotniska pasażerskiego na Sadkowie było położenie Radomia na skrzyżowaniu  krajowych szlaków drogowych i kolejowych. Zbierając materiały do  interpelacji poselskiej  dotyczącej przebudowy odcinka drogi nr  7 przebiegającego  ulicami: Warszawską, Czarneckiego i Kielecką że zdziwieniem dowiedział się, że  ten odcinek trasy krajowej został zakwalifikowane do kategorii drogi wojewódzkiej. Zauważył, że  władze Radomia  angażowała mocno sprawa budowy miejskiej  trasy  N-S  

Były wiceprezydent Radomia poinformował, że złożył interpelacje poselską dotyczącą finansowania przebudowy ulic Warszawskiej/Czarnieckiego/Kieleckiej. -Ta ulica, zgodnie z odpowiedzią wiceministra infrastruktury, Rafała Webera, jest już zdeklasyfikowana, a więc nie jest już drogą krajową, a drogą wojewódzką. Żadna z instytucji wojewódzkich czy miejskich , nie otrzymała jednak stosownej   decyzji, która by  wskazywała, że ta droga nie jest już krajową –  podkreślił. Aktualne stało się dla posła  odpowiedź na pytanie, czy wiceminister Wojciech Skurkiewicz spotkał się z szefem  Głównej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad  lub ministrem infrastruktury, gdy w 2018 roku mówił o zabezpieczeniu środków resortowych  na remont miejskiego odcinka drogi krajowej  nr 7. Odpowiedź jaką  poseł Frysztak otrzymał  teraz brzmiała wymownie , że o takie środki  można się ubiegać  w ramach subwencji albo funduszu dróg samorządowych.

Radomski poseł  podjął też temat przebudowy miejskiego odcinka drogi krajowej nr 9, który skrzyżuje się z projektowaną trasą nr 12. Zwrócił się  z zapytaniem poselskim,  prosząc o przyłączenie się to tego innych posłów z radomskiego okręgu wyborczego. Chodzi o  spotkanie  z ministrem  infrastruktury  w sprawie   przebiegu miejskiego odcinka drogi krajowej nr 9.. Pod zapytaniem podpisała się  poseł Kluzik-Rostkowska i ma to uczynić poseł Mirosław Maliszewski. Posłowie PiS tego  nie uczynili – poinformował poseł Frysztak.

 Odpowiedź wiceministra Webera i aktualny tok   myślenie mogą sugerować, że ul.   ul. Żółkiewskiego też  nie jest już drogą krajową, podobnie jak ulica  Wojska Polskiego, co  prawdopodobnie oznaczałoby, że radomskie lotnisko pasażerskie stanie się    jedynym, wokół którego nie będzie przebiegać żadna droga krajowa. Tak posłom PiS zależy na naszym mieście – skomentował Konrad Frysztak.

Pytany o wieści na temat przyszłość kierunku lekarskiego Uniwersytetu Techniczno – Humanistycznego w Radomiu przyznał, że w tej sprawie jest współdziałanie  m.in. z udziałem europosła. (M.K.)

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.