pon.. gru 5th, 2022

Tygodnik Radomski

Powiat Lipsko: Dożynki godne Jubileuszu XX-lecia

4 min read
Pamiątkowe zdjęcie starosty i parlamentarzystów z rolnikami nagrodzonymi ministerialną Honorową Odznaką ,,Zasłużony dla Rolnictwa”

Pamiątkowe zdjęcie starosty i parlamentarzystów z rolnikami nagrodzonymi ministerialną Honorową Odznaką ,,Zasłużony dla Rolnictwa”


XX Dożynki Powiatowe w Lipsku rozpoczął na Stadionie Miejskim wjazd dorożek z gospodarzami dożynek tj. starostą lipskim – Sławomirem Śmieciuchem i wicestarostą Marią A. Węgrzecką oraz wkroczenie radosnego korowodu delegacji gmin z wieńcami dożynkowymi, kapelami i członkiniami KGW w tradycyjnych strojach oraz druhami OSP.

Po zajęciu przez uczestników z wszystkich gmin miejsca na widowni i odśpiewaniu hymnu państwowego oraz poświęceniu wieńców rozpoczęła się dziękczynna msza polowa za plony i rolników. Celebrowali ją: Kanclerz Kurii Biskupiej ks. prałat Edward Poniewierski, proboszcz lipskiej parafii ks. kan. Henryk Jagieło i ks. kan. Stanisław Drąg. W trakcie mszy starostowie dożynek wręczyli bochen chleba ks. celebrującemu nabożeństwo. Ceremonię zwieńczył akt przekazania tego chleba staroście lipskiemu Sławomirowi Śmieciuchowi i dzielenia się nim z uczestnikami dożynek.


Dożynki, to tradycyjne święto nie tylko rolników i ich rodzin lecz także ludzi i instytucji pracujących na rzecz gospodarki rolnej, jej osiągnięć i dobrych plonów w uprawach polowych. Reprezentują ich starostowie dożynek i wyróżniający się rolnicy z poszczególnych gmin. Ministerialną Honorową Odznaką ,,Zasłużony dla Rolnictwa”,. Z rąk gospodarzy powiatu i gmin, posłów-Sekretarza Stanu w Urzędzie Premiera Marka Suskiego i w MON – Wojciecha Skurkiewicza oraz pozostałych parlamentarzystów – europosła Adama Bielana, posłanki Anny Kwiecień, Andrzeja Kosztowniaka, Mirosława Maliszewskiego i Leszka Ruszczyka. zostali nim uhonorowani : Danuta Hamela, Janusz Piwowarczyk, Tomasz Rogala i Janusz Świgoń z gm. Chotcza, Dorota Dębiec, Tomasz Nowotnik i Jan Wyrwich z gminy Ciepielów, Anna Pietruszka, Krzysztof Kaczor, Witold Pałka i Andrzej Przybylski z gminy Lipsko, Marek Pastuszko i Adam P. Sar z gminy Rzeczniów, Grzegorz Lizner, Tomasz Starzyk i Tymoteusz Zygan z gminy Sienno oraz Grzegorz Czerwonka, Marian Fałek i Marcin Trela z gminy Solec nad Wisłą. Dyplomami za największe osiągnięcia w dostawie mleka do zlewni zostali wyróżnieni: Halina Maziarz, Paweł Nachyła i Mirosław Szarpak.


Starosta lipski Sławomir Śmieciuch firmujący pełnioną funkcją samorządową jubileuszowe Powiatowe Święto Plonów poinformował otwierając dożynki, że Patronat Narodowy objął nad nimi Prezydent RP Andrzej Duda w ramach obchodów 100-letniej Rocznicy Niepodległości Polski. Patronami honorowymi byli: Ordynariusz Diecezji Radomskiej ks. bp. Henryk Tomasik, Kancelaria Prezesa RM, Sekretarz Stanu Marek Suski, Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Siepiera i Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.


Na zakończenie oficjalnej części ceremonialnej bardzo wzniosłych i urozmaiconych dożynek starosta lipski Sławomir Śmieciuch oznajmił: -Jako gospodarz powiatu pragnę przekazać państwu zebranym na tym stadionie krótkie posumowanie. Zgodnie z przysłowiem,, Co posiałeś, to zbierzesz” wszyscy jesteśmy dziś rolnikami. Również my jako Starostwo Powiatowe w Lipsku dokonujemy zasiewu, pielęgnujemy go, licząc na dobre plony. I one są dobre. W tym roku pozyskaliśmy karetkę dla naszego szpitala, finalizujemy projekt za 1,7 mln zł z czego 1. milion dofinansował nam rząd PiS. Termomodernizacja w szpitalu, to następne miliony. U marszałka województwa mazowieckiego złożyliśmy wniosek na rozwój e-usług w starostwie, co będzie kosztować 1,3 mln zł. U wojewody mazowieckiego – projekt wartości 2,8 mln zł, który m.in. ma zapewnić pracę 17 osobom. Wiele innych zasiewów mamy w samorządowych planach. Będziemy je realizować z nadzieją na kolejne dobre plony. Ten plon nie byłby tak urodzajny bez ludzi, dzięki którym jest to możliwe. Są to posłowie PiS zawsze gotowi nieść nam pomoc, wojewoda ze swoimi służbami, to Urząd Marszałkowski z panem marszałkiem na czele. Chciałbym też podziękować za pracę na ten dobry plon radnemu powiatowemu Romanowi Kowaleczko. Chcę podziękować księżom za celebrowanie Mszy Świętej i Słowo Boże, za patronaty honorowe, za przybycie, za liczne listy gratulacyjne, sponsorom za okazaną nam pomoc, w tym największym – Urzędowi Marszałkowskiemu i firmie ENEA SA. Pracownikom Starostwa Powiatowego – za doprowadzenie do tego, że to XX Powiatowe Święto Plonów jest tak okazale i radosne, że tak wygląda, jak go przeżywacie. Wszystkim bardzo dziękuję. Życzę dalszej, dobrej zabawy.


Złożyły się na nią: ośpiewywanie wieńców dożynkowych przez zespoły reprezentujące poszczególne gminy i powiat lipski , występy zespołów uczniowskich ze Szkoły Muzycznej w Siennie, PSP z Bąkowej, Aksamitki z Chotczy, Wianki znad Krępianki, Powiślaczki oraz: ,,Złota 11”, ALPI, ,,Lipsko śpiewa” i Piotra Dłużewskiego. Po godz. 20-tej estradą zawładnęły popularne zespoły-HIT BOYS i gwiazda wieczoru – MIG.

Po godz. 22 zaczęła się niezapomniana nocna zabawa z DJ. (M.K.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.