śr.. cze 7th, 2023

Tygodnik Radomski

Pomoc dla Ukrainy: Z NIEMIEC I FRANCJI ZA POŚREDNICTWEM RADOMIA

2 min read

Okazuje się, że  pomoc  udzielana Ukraińcom  przez mieszkańców, władze samorządowe, firmy i instytucje Radomia jest znana i ceniona w Niemczech a nawet we Francji.

Aż 40 ton darów, głównie artykułów spożywczych przeznaczonych dla uchodźców z Ukrainy dotarło 12 marca do Radomia z Magdeburga.  Jest to  miasto partnerskie, które  szczodrze odpowiedziało na apel władz Radomia o pomoc dla Ukraińców.

– Jesteśmy miastami partnerskimi już od 15 lat, ale do tej pory nasze relacje opierały się przede wszystkim na wzajemnych wizytach, uczestnictwie w różnych uroczystościach czy wydarzeniach. Dziś możemy powiedzieć, że jest to pełne partnerstwo. W sytuacji kiedy jest potrzeba niesienia pomocy potrzebującym, okazuje się, że możemy liczyć na Magdeburg. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w tę akcję i jestem dumny, że możemy razem udzielać pomocy uchodźcom – powiedział prezydent  RADOMIA Radosław Witkowski.

Ciężarówka z Magdeburga przywiozła m.in. konserwy, mąkę, kaszę, soki, dżemy i wiele innych produktów. Za pośrednictwem m.in. punktu pomocy w Kamienicy Deskurów zostaną one przekazane uchodźcom wojennym z Ukrainy, którzy uciekając przed wojną trafili do Radomia.

 – Jestem bardzo szczęśliwy, że w tak krótkim czasie udało się nam zdobyć te dary od przedsiębiorców z regionu magdeburskiego. Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie, a teraz mamy wręcz katastrofę humanitarną. Z naszej strony, jest ogromne uznanie dla tego wszystko co robi Polska dla Ukraińców. To jest niesamowite i przejdzie do historii. Społeczeństwo niemieckie jest bardzo zaangażowane w pomoc humanitarną. Będziemy się starali wspólnie temu kataklizmowi przeciwdziałać. Jak będziemy to robić wspólnie, mamy większą  szansę – oznajmił , przekazujący dary Krzysztof Blau,  prezes Towarzystwa Niemiecko-Polskiego w Saksonii-Anhalt, reprezentujący władze Magdeburga

W Magdeburgu już jest przygotowywany kolejny transport darów, które niedługo trafią do Radomia. Warto wiedzieć, że Radom został wybrany za  pożytecznego pośrednika w akcji pomocy Ukraińcom  także  przez  niemieckich darczyńców z Hanoweru i Monachium, a nawet  francuskiej gminy Grand Cognac, departament Charente.  Dary dla Ukraińców przywieźli oni do samorządu Radomia parę dni wcześniej. Były to: żywność, leki, środki opatrunkowe, artykuły dziecięce i higieniczne i odzież. Źródło: radom.pl, (k)

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.