sob. Wrz 25th, 2021

Tygodnik Radomski

Podsumowanie akcji Choinka

2 min read

73 strażników leśnych wraz z terenowymi pracownikami nadleśnictw, policją i strażą miejską uczestniczyło w ubiegłorocznej akcji „Choinka” mającej na celu ochronę drzewostanów iglastych, zwłaszcza jodłowych przed kradzieżami choinek i stroiszu, a także innych roślin, w tym gatunków chronionych.

Tegoroczne działania w ramach akcji „Choinka” na terenie RDLP w Radomiu prowadzono od 7 do 29 grudnia. Straż leśna we współpracy z pozostałymi pracownikami terenowymi nadleśnictw uczestniczyła w 74 interwencjach. Skontrolowano 120 pojazdów i 123 osoby.

Zadania te wykonywano we współpracy z terenowymi jednostkami policji i straży miejskich. Leśnicy z przedstawicielami innych służb (110 funkcjonariuszy) patrolowali obszary leśne, drogi i targowiska. Łącznie zrealizowano 353 patroli. Szczególnie intensywne działania prowadzono na terenach, gdzie występują drzewostany jodłowe, a takich nie brakuje na terenie radomskiej dyrekcji LP.

W czasie akcji stwierdzono jeden przypadek kradzieży choinki – w Nadleśnictwie Skarżysko oraz 10 przypadków kradzieży stroiszu – 2 w Nadleśnictwie Starachowice i po 1 w nadleśnictwach: Barycz, Łagów, Przysucha, Radom, Skarżysko, Stąporków, Suchedniów, Zwoleń. Tendencja do kradzieży stroiszu utrzymuje się niemal cały rok. Jest on wykorzystywany nie tylko do robienia stroików i innych ozdób świątecznych, ale też na wieńce. Uwaga straży leśnej zwrócona była także na rośliny, które mogą być pozyskiwane nielegalnie w związku z tworzeniem ozdobnych dekoracji „wianków” i ostatnio bardzo popularnych aranżacji w typie „las w słoiku”, w których używane są różne gatunki mchów. Wiele z nich objętych jest ochroną gatunkową.

– W czasie tegorocznej akcji „Choinka” na terenie Nadleśnictwa Skarżysko strażnicy leśni odbyli 20 służb w terenie, przeprowadzono 4 akcje z innymi służbami, skontrolowano 4 samochody i 6 osób, stwierdzono 1 przypadek kradzieży choinki – sprawca został ukarany mandatem w kwocie 300 zł, oraz stwierdzono 1 przypadek kradzieży stroiszu jodłowego i 1 przypadek kradzieży drewna. Z naszych obserwacji wynika, że złodzieje kradną stroisz tam, gdzie do drzewostanów z występującą jodłą jest dogodny dojazd. Z problemem mamy do czynienia przez cały rok z nasileniem w okresie świątecznym. – podsumował Michał Farys z Nadleśnictwa Skarżysko.

Obłamywanie gałęzi z drzew iglastych, głównie jodły jest bardzo szkodliwe, ogołocone drzewa słabo rosną, chorują lub zamierają. Stroisz w wielu nadleśnictwach można kupić legalnie, bez szkody dla lasu, są to gałęzie pozyskane podczas planowych zabiegów pielęgnacyjnych i cięć odnowieniowych.

W czasie akcji na terenie RDLP w Radomiu nałożono 6 mandatów na łączną kwotę 1 850 zł, w 23 przypadkach wszczęto postępowanie wyjaśniające, a w 40 przypadkach zastosowano pouczenia, głównie za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych.

W trakcie akcji odkryto 10 przypadków kradzieży drewna, 2 przypadki zaśmiecania lasu, 1 przypadek kradzieży mienia, odnaleziono też 11 wnyków.

Edyta Nowicka, rzecznik prasowy RDLP w Radomiu

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.