śr. Cze 23rd, 2021

Tygodnik Radomski

PODPISANIE UMÓW NA OBIEKTY KUBATUROWE

4 min read

Dotychczas Przedsiębiorstwo  Państwowe  Porty Lotnicze  podpisało  umowy na realizację siedmiu ważnych zadań inwestycyjnych na Sadkowie  o łącznej wartości   435 mln zł.  7. września  ta  suma została powiększona o kwotę  45, 2 mln z. Chodzi o umowy  zawarte z wykonawcą  budynku administracyjnego, oraz hali magazynowo-garażowej na lotnisku pasażerskim  w Radomiu.

 Nazwa  tego zamówienia publicznego  dotyczącego obiektów kubaturowych brzmi: “Wykonanie w formule projektuj i wybuduj obiektów kubaturowych B1 i B3 w Porcie Lotniczym Radom – Sadków”.  

Prezes PPL Mariusz Szpikowski  powiedział na zwołanej w przylotniskowym Hotelu  LORD  w tej sprawie  konferencji prasowej, że zwycięzca przetargu  firma Anna-Bud zaprojektuje i wybuduje nowe budynki oraz  dostosuje obecnie istniejące obiekty kontenerowe do przejęcia funkcji budynku socjalnego i służb utrzymania lotniska. W ramach tego kontraktu  powstaną też  wewnętrzne drogi połączone z układem komunikacyjnym portu lotniczego oraz z zewnętrznymi miejscami parkingowymi.

– Budowa tego lotniska jest elementem szerszego programu, który wynika wprost ze strategii, związanej z Centralnym Portem Komunikacyjnym. Strategią CPK jest zorientowanie na wpisanie Polski w główne szlaki komunikacyjne świata.  Porty lotnicze sa bowiem najszybszym środkiem komunikacyjnym  zarówno dla  ludzi, jak i towarów – podkreślił prezes Mariusz  Szpikowski.

Głównymi użytkownikami  obiektów,  na  które 7.września  podpisano umowy   będą: służby lotniskowe i administracja, Straż Graniczna, Urząd Celny i Agencja Obsługi Naziemnej.

– Cieszę się, że znów mogę spotkać się z państwem przy podpisaniu kolejnej umowy dotyczącej rozbudowy lotniska w Radomiu, na którym byłem i praca tam wre. Jest budowana droga startowa, która już wygląda imponująco, jest budowany terminal. Wszystko idzie zgodnie z harmonogramem, nie ma żadnego zagrożenia i ta konferencja jest kolejnym potwierdzeniem, że lotnisko tu powstanie – mówił poseł Marek Suski. W kolejnej wypowiedzi dodał, że rozmawiał z wieloma specjalistami i  doświadczonymi  pilotami, którzy po zapoznaniu się z zamierzeniami  inwestycyjnymi i  zwiedzeniu placu  budowy potwierdzają, że powstaje  lotnisko bardzo nowoczesne i bezpieczne, które będzie służyć radomianom i całej Polsce przez kilkadziesiąt lat. Chcielibyśmy, żeby prezydent Radomia wraz ze służbami miejskimi   zadbał o przystosowanie otoczenia  lotniska do funkcji jaką ma spełniać po uruchomieniu czyli za dwa lata. Apeluje o to, gdyż nowoczesnemu lotnisku towarzyszyć powinna współgrająca z nim  infrastruktura miejska. 

Poseł Andrzej Kosztowniak, który jako prezydent Radomia  zapoczątkował   uruchamianie w Radomiu  lotniska pasażerskiego  powiedział m.in. – Cieszymy się niezmiernie, że to co rozpoczęliśmy  na dobrą sprawę w 2008 roku, ma swoją kontynuację i już dziś możemy śmiało powiedzieć, że lotnisko w Radomiu  już przeszło przez  ten etap zaawansowania, w którym mamy pewność, że przez najbliższe dziesiątki, a może nawet setki lat, będą mogli z niego korzystać radomianie i wszyscy mieszkańcy Polski.

– Wierzę z całego serca, że uda nam się wspólnie zrealizować ten szczytny cel. Wszyscy razem idziemy w kierunku zakończenia tej inwestycji – powiedziała Anna Bartela z firmy Anna-Bud.

Przypomnijmy, że przedmiotem   podpisanych dotychczas umów dotyczących  budowy Lotniska Pasażerskiego  Radom-Sadków  im. Bohaterów Radomskiego Czerwca  1976 są następujące zadania realizowane  na placu jego budowy:

* Wykonanie projektu budowlanego wraz z Programem Funkcjonalno – Użytkowym towarzyszących obiektów kubaturowych dla Lotniska Radom-Sadków.

* Wykonanie projektu budowlanego wraz z Programem Funkcjonalno – Użytkowym dróg kołowania oraz płyt postojowych.

* Wykonanie projektu budowlanego wraz z Programem Funkcjonalno – Użytkowym w zakresie parkingów, dróg miejskich, miejsc postojowych i dworców.

* Wykonanie projektu budowlanego wraz z Programem Funkcjonalno – Użytkowym budowy terminala dla lotniska Radom-Sadków.

* Opracowanie dokumentacji projektowej i realizacja robót budowlanych dla inwestycji polegającej na przebudowie i wydłużeniu drogi startowej lotniska w Radomiu.

* Budowę terminalu lotniska w Radomiu

* Opracowanie dokumentacji projektowej dla zadania: Budowa masztów oświetlenia nawigacyjnego drogi startowej wraz z infrastrukturą towarzyszącą na lotnisku Radom-Sadków. (k)

Podpisy  pod foto:

  1. Uczestnicy konferencji prasowej. Od lewej: Anna Bartela – prezes firmy Anna-Bud, Mariusz Szpikowski – szef Przedsiębiorstwa  Państwowego Porty Lotnicze oraz posłowie – Marek Suski i Andrzej Kosztowniak.
  2. Prezes PPL Mariusz Szpikowski omówił rangę Portu Lotniczego w Radomiu dla lotniska Okęcie i Radomia dla regionu, jako miejsca skrzyżowania się także  ważnych szlaków drogowych i kolejowych
  3. Poseł Marek Suski apelował do prezydenta Radomia o  dostosowanie  infrastruktury  miejskiej z lotniskiem.
  4. Poseł Andrzej Kosztowniak trzyma kciuki za lotniskiem   pasażerskim Radom- Sadków, którego  budowa  wkracza  w ostatni etap.
  5. Ważny akt podpisania  kolejnej  umowy inwestycyjnej.
  6. Prezesi – Anna Bartela i Mariusz Szpikowski prezentują podpisane dokumenty

Wideo poniżej:

https://www.facebook.com/watch/live/?v=638370177087056&ref=watch_permalink

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.