śr. Sty 19th, 2022

Tygodnik Radomski

Nowa wystawa już wkrótce!

4 min read

„Historie w torebkach zaklęte” …

…to nowa ekspozycja, na którą od 19 lutego zaprasza Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Wystawa „Historie w torebkach zaklęte”, którą przygotowuje Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu jest prezentacją ponad 300 torebek od początku XIX wieku do XX wieku. Zaprezentowane zostaną torebki typu: pompadurki, reticule, torebki z dalekowschodnimi motywami z lat 20., gobelinowe, koralikowe, żakardowe, Art. Deco z płytek siatkowych i kolczugowe oraz cały szereg innych cieszących oko, pięknych, często ręcznie wykonanych wyrobów noszonych przez kobiety na przestrzeni ponad dwustu lat. Oprócz historycznych torebek europejskich zaprezentowane będą również  torebki z różnych stron świata: Afryki, Azji, Australii i Oceanii, Ameryki Północnej i Południowej.  Eksponaty pochodzą z : Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Krakowa, Muzeum Etnograficznego w Krakowie, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Miasta Łodzi, Muzeum Miasta Zgierza, Teatru Wielkiego – Opery Narodowej oraz ze zbiorów Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. 

Dopełnieniem ekspozycji będą stroje damskie adekwatne do czasu wykonania torebek oraz malarstwo z wizerunkami kobiecymi. Widzowie będą mogli podziwiać dziełam.in. takich artystów jak:  Alfons Karpiński, Józef Simmler, Wojciech Weiss, Leopold Horowitz, Stanisław Bergman, Henryk Czarnecki, Stefan Żechowski. 

Najstarsza prezentowana torebka pochodzi z 1835 roku ze zbiorów Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Jest to płaska torebka na łańcuszku w metalowej oprawie w kolorze złota. Cała powierzchnia korpusu pokryta haftem z drobnych koralików. Na awersie są motywy roślinno- kwiatowe, natomiast na rewersie napis: „NA PAMIĄTKĘW. T. S.ODD. S.1835”wpisany w romb w otoczeniu drobnych kwiatów. Torebki paciorkowe są charakterystyczne dla okresu biedermajer, były wykonywane przez kobiety własnoręcznie, przy wykorzystaniu wzorników dostępnych w magazynach mód. 

Warto także zwrócić uwagę na dwie torebki pochodzące z Amsterdamu. Pierwsza z nich wykonana z niebieskiego materiału, której metalowa oprawa w centralnej części pokryta została scenką rodzajową zaczerpniętą z obrazów XVII wiecznego holenderskiego malarza Adriana van Ostade pt. Rozmowy przy kominku. Scenka ukazuje dwóch mężczyzn i kobietę siedzących przed kominkiem. Po ich prawej stronie widoczna sylwetka psa – mówiącao przyjaźni i cnotliwości żony oraz patynkasymbolizująca obecność Boga w tym domostwie. Natomiast oprawa drugiej torebki ozdobiona została sceną nawiązującą do słynnego obrazu Nocna straż Rembrandta. 

Pod koniec XIX wieku pojawiły się srebrne torebki tzw. pancerzowe, które w swym splocie naśladowały średniowieczne zbroje. Miały wydłużone kształty i ozdobne uchwyty, częstokroć grawerowane akantem lub monogramem. Torebki świetnie układały się podczas każdego ruchu podkreślając dynamikę sylwetki przez co były niezwykle atrakcyjne i stały się niemal elementem biżuterii. 

Ciekawymi torebkami prezentowanymi na wystawie są wykonane przez uchodźców z Afryki Subsaharyjskiej powstałe w ramach projektu  REFUGEE ScART – L’ARTE DEI RIFUGIATI (Uchodźca ScArt – Sztuka uchodźców) w 2011 roku humanitarnego przedsięwzięcia pod patronatem Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR), realizowanego w Rzymie od 2011roku, pod egidą Spiral Foundation Onlus. Nazwa ScArt (ScART, SCART). Przedmioty te w całości powstały z przetworzonych skrawków materiału.

Odrębną grupą torebek są pochodzące z różnych stron świata. Bardzo ciekawe i różnorodne są torby afrykańskie, np. te z Afryki Północnej – krajów Magrebu z naturalnej garbowanej skóry dobrej jakości, szyte ręcznie w małych pracowniach, często tłoczone.

Torebki pochodzące z Afryki środkowej i Wschodniej wykonane są ze skóry, niekiedy zdobione elementami metalowymi, włosiem, koralikami, muszelkami, fragmentami plastiku czy malowaniem. Czasem głównym materiałem torebki jest trawa lub tykwa. 

Uzupełnieniem całości są strojez kultur pozaeuropejskich, m. in. tradycyjne kimono ślubne panny młodej, zwane uchikake. Jest to długie i niezwykle bogato zdobione kimono. Prezentowane na wystawie jedwabne kimono ślubne pochodzi z Chiba (płw. Boso), z II poł. XX wieku i jest przykładem japońskiego artyzmu w zdobnictwie tkanin. Elementem tradycyjnego stroju stanowiły torebeczki na planie kwadratu ściągane u góry sznureczkiem. 

Wernisaż wystawy zaplanowany został na 19 lutego 2021 r. o godz. 17:00. Kuratorkami wystawy są Ilona Pulnar-Fredjani i Katarzyna Jendrzejczyk.

Na wernisaż obowiązują zapisy telefoniczne pod nr: 48 36-256-94

Wystawie towarzyszyć będzie 2. Międzynarodowe Akademickie Biennale Akcesoriów Ubioru (2. MABAU)pt. ,,Torby, torebki, kuferki podróżne, sakiewki… wokół historii, materii, formy, idei’ organizowane przez Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu i Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Podczas wydarzenia zostaną zaprezentowane realizacje  semestralne i dyplomowe: unikatowe kreacje torebek wykonane na zajęciach w Uczelniach oraz także takie, które powstały w ramach współpracy z zakładami  przemysłowymi. Konferencja jest skierowana do wszystkich zainteresowanych: muzealników i kolekcjonerów dzieł sztuki, nauczycieli akademickich, artystów i projektantów, teoretyków i historyków sztuki, krytyków artystycznych, studentów,  absolwentów,  doktorantów kierunków artystycznych i humanistycznych, osób związanych z sektorem mody i przemysłem. Konferencja składa się z części naukowej wypełnionej wystąpieniami -wykładami w ramach sesji panelowych oraz części artystycznej obejmującej dwie wystawy: historyczną pt. ,,Historie w torebkach zaklęte” i dydaktyczną prac studyjnych – studenckich,  dyplomowych z różnych ośrodków akademickich w kraju i za granicą a także kolekcji zrealizowanych w przemyśle. Konferencja odbędzie się 16 marca w muzeum.  (K)

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.