sob. Lis 27th, 2021

Tygodnik Radomski

Mocne słowa w radomskim Klubie Koalicji Polskiej

6 min read

Adam Duszyk w imieniu  posła   Mirosława Maliszewskiego  zaprosił  polityków i media na zorganizowane 3. lutego  otwarcie radomskiej siedziby Klubu Koalicji Polskiej. Klub  został urządzony  na drugim  piętrze  budynku przy ul. Żeromskiego 94; Pod tym adresem umiejscowione są też  biura – europosła Jarosława Kalinowskiego i właśnie  posła Mirosława Maliszewskiego. 

– Realizowana dzisiaj inicjatywa  otwarcia  Klubu Koalicji Polskiej ma pobudzać ludzi aktywnych, których łączą a  nie dzielą zamierzenia i  pomysły mające na  celu rozwój  oraz  polepszanie życia mieszkańców. Klub okaże się  dobrym miejscem na zgłaszania takich pomysłów, propozycji czy gotowych już  projektów. My  parlamentarzyści obecnej  kadencji, będziemy je pilotować. Pod znanym już adresem  przy ulicy Żeromskiego 94  będą się spotykać aktywni społecznie ludzie widzący swoje miejsce w  środku  w zestawie wyznawanych poglądów Polsce,  miejsce w środku , a nie po skrajnie prawej czy lewej stronie – powiedział  m.in.  poseł Mirosław  Maliszewski.

-Prosimy o zgłaszanie wszelkich  cennych pomysłów do  otwieranego dziś  Klubu Koalicji Polskiej . Będę pierwszym,  zabiegającym o to, żeby w Radomiu powstawało jak najwięcej inwestycji ze środków województwa mazowieckiego, pod warunkiem, że zachowamy jego integrację –  zadeklarował   gość  uroczystości  poseł Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

-Ważna jest współpraca PSL, w ramach Koalicji Polskiej  z organizacjami społecznymi, pozarządowymi itp. Osobiście interesuje mnie rozwój Radomia. Ważnym  zadaniem inwestycyjnym, będzie  zapowiedziana  budowa nowego biurowca Fabryki Broni. Niektórzy moi znajomi opowiadają się za odbudową zabytkowego budynku.. Osobiście  jestem za wzniesieniem nowoczesnego biurowca, w którym mogłyby znaleźć pomieszczenie  innowacyjne  firmy, bardzo ważne dla rozwoju  Radomia, połączonego z krajem nowoczesnymi drogami i szybką koleją. Agencja Rozwoju Przemysłu  przeznaczyć na ten cel 130 mln zł. Warto wspólnie  o tę inwestycję powalczyć – zadeklarował Robert Mordak, wywodzący się ze środowiska Kukiz 15…

 ..  I tak,  metodą od słowa, do słowa,  zaproszone osoby przystąpiły do  otwarcia Klubu Koalicji Polskiej przez symboliczne przecięcie  biało czerwonej wstęgi. Dalsza wymiana poglądów   przybrała formę konferencji prasowej czyli odpowiedzi  na pytania przedstawicieli mediów.   Dotyczyły one spraw regionu. Na czoło wysunęły się   rozpoczęte już przygotowania przez   instancje i parlamentarzystów PiS do podziału  Mazowsza  na dwa  województwa  i niebezpieczna  zapaść  jaka  zaistniała  w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Aleksandrowicza 5, zarządzanego przez Urząd Marszalkowski..Pierwszy odniósł się do nich gość  uroczystości – poseł Władysław Kosiniak –Kamysz – prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego

Powiedział m.in.: – W parlamencie polskim trwają kuluarowe prace  dotyczące  podziału Mazowsza. Polskie Stronnictwo Ludowe i Koalicja Polska są za  utrzymaniem integracji województwa mazowieckiego, razem z jego sercem, stołeczną  Warszawą i obszarem metropolitalnym. Chciałbym odkłamać fakenewsy rozpowszechniane przez posłów PiS, zwłaszcza jednego  z najważniejszych posłów PiS w kraju,  reprezentującego  wyborczy  okręg radomski. Poseł ten zachęca do podziału, jest inspiratorem podziału Mazowsza. To się może skończyć źle dla całej wspólnoty województwa mazowieckiego, dla jego mieszkańców. Opieram te   obawy nie na  odczuciach, lecz na suchych faktach. Oto one:.

 2 miliardy złotych do budżetu Mazowsza trafia z Warszawy i obszaru metropolitalnego, obejmującego  w zasadzie powiaty   sąsiadujące ze stolicą.. Z pozostałej części Mazowsza  wpływa  do budżetu  obecnego Sejmiku Województwa Mazowieckiego  około 338 milionów. Jak kształtują się wydatki? Na dominującą obszarowo  część   Mazowsze poza obszarem metropolitalnym   trafia  1 miliard 650 milionów złotych, pozostały 1 miliard  trafia  Warszawy i  na obszar metropolitalny. W podziale środków  przeznaczanych   dla KGW i OSP 75%  sumy  trafia na  tereny  poza obszarem metropolitalnym .

Władysław Kosiniak-Kamysz  krytykował  polityków partii rządzącej także  za granie na emocjach ludzi:

– Ja wiem, że jest pokusa. Nie dziwię się, że te emocje grają choćby u mieszkańców Radomia. Przyjeżdża jeden czy drugi poseł PiS-u i mówi w Siedlcach, że tutaj będzie stolica regionu. Inny jedzie do Radomia i mówi: “w Radomiu będzie stolica”, a jeszcze inny powie: “a w Płocku będzie stolica regionu”. Dzisiaj nie patrzmy przez pryzmat takich emocji. Jestem w stanie ją zrozumieć. Województwo pozbawione Warszawy ma tyle samo zadań i trzeba będzie to wszystko utrzymać, ale nie ze 100% podatków – bez podatków, które wpływają z Warszawy. Bez 2 miliardów trzeba będzie utrzymać drogi, szpitale, instytucje kultury i to będzie niemożliwe, bo to tylko 13% budżetu dzisiejszego Mazowsza. Największe zagrożenie to utrata środków europejskich .

 Poseł Mirosław Maliszewski uzupełnił, że budżet  takiego województwa pozawarszawskiego, obejmującego  obszar  województw z okresu Gierka ze stolicami w Radomiu, Płocku, Siedlcach, Ciechanowie i  Ostrołęce  może wynieść  tylko około 500 mln zł.  Inicjatywę parlamentarzystów PIS  uzewnętrznianą  głównie prze posła Marka Suskiego nazwał grą polityczną. 

Dlatego inicjatorzy i  polityczni goście spotkania jednoznacznie ustosunkowali się do niej trzymanymi w rękach plakietkami z napisem: NIE dla podziału MAZOWSZA.

Niemniej mocne wypowiedzi dotyczyły sytuacji w radomskim  lecznictwie a szczególnie w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim przy ul. Aleksandrowicza 5 i jego Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. SOR przy Miejskim Szpitalu przy ul. Tochtermana obsługuje  bowiem wyłącznie pacjentów zainfekowanych koronawirusem COVID-19.. Jakie stwarza to problemy dla pacjentów zwierzył się  podczas  konferencji prasowej lekarz internista Piotr Kołodziej. Z grubsza wygląda to w ten sposób, że oddziały internistyczne tego szpitala dysponują tylko kilkoma  wolnymi łóżkami a przyjmują po kilkadziesiąt chorych., którzy czekają  na wolne  łóżko przez kilka a nawet kilkanaście godzin. Zmęczeni  lub  drzemiący  bezwiednie zdejmują maseczki, stając się łatwym  łupem dla  koronawirusa lub zarażając innych. Dyrektor szpitala  przy ul. Aleksandrowicza  5, dr Tomasz Skura powiedział, że   służby wojewody mazowieckiego od dawna  są informowane  o  sytuacji  w jedynym radomskim SOR obsługującym nie tylko 200 tysięczny Radom, lecz także liczący 150 tys. mieszkańców powiat radomski oraz powiaty: szydłowiecki  i przysuski oraz inne. Wojewoda mazowiecki  dowodzi z kolei, że funkcjonuje też SOR  przy szpitalu w Kozienicach Ten  oddalonym  jest od Radomia  o 30 km i ma  do obsługi także kolejne   powiaty: kozienicki, zwoleński, lipski czy białobrzeski.

Poseł Władysław Kosiniak – Kamysz, też z zawodu lekarz, zapoznany z  tym, co się dzieje   w   radomskich SOR, zaapelował do ministra zdrowia, by zainteresował się sytuacją w SOR przy Mazowieckim Szpitalu przy ul. Aleksandrowicza w Radomiu  i wpłynął na wojewodę .mazowieckiego.

Jako prezes PSL i lekarz  z  wieloletnim  stażem, ponowił też apel do rządu, by zdecydował  się  na  oddłużenie polskich szpitali, w tym radomskich. Nie jest tajemnicą, że polski szpitalnictwo jest zadłużone na sumę około15 mld złotych. Wiele polskich szpitali nie posiada  środków na zatrudnienie  niezbędnej ilości lekarzy różnych specjalności  i  wykwalifikowanego  personelu medycznego. Radykalnej poprawy wymaga też organizacja  pracy, w tym Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych. Prawda jest  i taka, że  pacjenci napotykający  trudności z  bezpośrednim kontaktem  z  lekarzem rodzinnym lub specjalistą  w swojej poradni, stosujących  obecnie nagminnie praktykę telefonicznej obsługi pacjentów, usiłują z konieczności dostać się do szpitala za pośrednictwem SOR. Prawdą jest też, że utrzymująca sie epidemia koronawirusa, stwarza  największe kłopoty i wymaga niespotykanych dotychczas  wyrzeczeń.

Apele do wojewody mazowieckiego skierowali  też marszałek województwa mazowieckiego  Adam Struzik i komisja zdrowia Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Ich przedstawiciele wizytowali nie raz szpital przy ul. Aleksandrowicza 5. Wojewoda też  wysyłał swoje  kontrole. Nie  wszystkie  przedstawiły już    końcowe  wyniki kontroli  lecz wiadomo, że  wskazują  na  błędy popełniane w zarządzaniu  tym największym szpitalem południowego Mazowsza..  Niektórzy dopatrują się w stanowisku  wojewody polityki  stawiającej na  przygotowania do  skupienia sieci szpitali pod  scentralizowanym , państwowym kierownictwem administracyjnym. 

Więcej szczegółów  w publikacji udostępnionej przez  portal radom24.pl pod tytułem ,, Dramatyczna sytuacja szpitala na  radomskim Józefowie.  (facebook.com/tygodnikradomski).

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.