wt. Sie 3rd, 2021

Tygodnik Radomski

Marszałkowskie wsparcie dla OSP Kostrzyn i Wysokin

2 min read

Samorząd województwa  mazowieckiego systematycznie wspomaga strażaków ochotników w różnej postaci, najczęściej w formie  wsparcia finansowego zakupu samochodów pożarniczo- ratowniczych i wyposażenia jednostek w innego rodzaju  użyteczny sprzęt wykorzystywany dla ratowania ludzkiego mienia i życia. Ósmego listopada wicemarszałek województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski podpisał stosowne umowy z  Wojciechem Sępiołem burmistrzem gminy Wyśmierzyce (powiat białobrzeski) i Marianem Kmieciakiem wójtem Gminy Odrzywół (powiat przysuski) oraz towarzyszącymi im skarbniczkami tych gmin. Tym razem chodzi o wsparcie finansowe kwotami 100 tys. zł i 50 tys. zł. OSP Kostrzyn  i OSP Wysokin, które w oparciu o uchwały rad gmin, w których działają, przygotowują się do zakupu w systemie tzw. składkowym wozów gaśniczo-ratowniczych.

Wójta Gminy Odrzywół Mariana Kmieciaka zapytaliśmy o zaangażowanie strażaków w ochronę przeciwpożarową. Stwierdził, że jest ono bezcenne., szczególnie w ostatnich latach. 

Nawiązał do plagi pożarów, jakich  obiektem są położone Ne terenie gminy lasy państwowe i chłopskie, w których drzewostanie dominują sosny. W zeszłym roku spłonęło  44 hektary lasu, W tym roku – 125. Tylko w jednym wietrznym dniu czerwcowym spłonęło ponad 60 hektarów lasu. Główna przyczyna – to przestępcze podpalenia. Dotąd nie udało sie policji ujawnić sprawców. A szkody są różnego rodzaju. Czerwcowy pożarów  gasiło ponad 40 wozów strażackich. Wcześniejsze też duża liczb wozów PSP i OSP. Ubocznym skutkiem akcji gaśniczych są rozjeżdżone drogi gminne i koszty wody czerpanej z wodociągów, użytej do gaszenia tych pożarów. Bardzo aktywna w akcjach gaśniczych i ratowniczych jest OSP Wysokin, która przed  rokiem obchodziła jubileusz 60 –lecia. Druhowie z Wysokina otrzymuj ą wsparcie, stąd towarzyszący nam prezes OSP Jacek Pawelec i naczelnik Andrzej Bors – dowodzi wójt Marian Kmieciak. 

Na zdjęciach, uroczyste podpisywanie umów wicemarszałka Rafała Rajkowskiego z gospodarzami gmin – Wyśmierzyce i Wysokin. (mk)


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.