Laureaci XIII Gali Mistrzów Sportu
4 min read
Sportowcy, trenerzy, wychowawcy dzieci i młodzieży, olimpijczycy oraz inni dostojni goście, w tym parlamentarzyści, byli honorowani 10 czerwca w Sali Koncertowej Szkoły Muzycznej w Radomiu przez gospodarza, Starostę Radomskiego, podczas XIII Gali Mistrzów Sportu Powiatu Radomskiego 2022. Seniorem imprezy był Zdzisław Radulski ps. Hrabia – legenda radomskiej kulturystyki. Program Gali urozmaiciły wstawki muzyczne uczennic LO im. Marii Dąbrowskiej w Pionkach oraz niezwykły pokaz gimnastyki dziewcząt z Klubu Quick Flik (gmina Kowala).
Gospodarz XIII Gali Starosta Radomski, Waldemar Trelka, ma w życiowej biografii rubrykę sport. Jest przecież mistrzem Polski w zapasach w stylu klasycznym. Otwierając imprezę powiedział :
– Twórca idei olimpijskiej Pierre de Coubertin stworzył hasło „Wyżej, dalej, szybciej”, Dlatego cieszę się, że wciąż są w naszym powiecie dzieci i młodzież, chcący realizować je w praktyce. Cieszę się, że – parafrazując słowa papieża Franciszka – chce im się wstać z kanapy i zajmować się sportem. Bardzo dziękuję rodzicom, trenerom i wychowawcom nieustannie motywującym swoich podopiecznych do pracy na boiskach, czy w halach sportowych. Wynik jest ważny, ale najważniejsza jest droga do niego wiodąca – podkreślił gospodarz Gali.
Najmłodsi nagrodzeni jako pierwsi
Kategoria: Urodzeni w 2007 roku i młodsi: Starosta Waldemar Trelka, przewodniczący Powiatowej Rady Sportu Ryszard Kosiec i senior sportu Zdzisław Radulski wspólnie nagradzali troje najlepiej zapowiadających się najmłodszych sportowców jednego z największych obszarowo i ludnościowo powiatów mazowieckich, mieszczącego na swoim terytorium 13 samorządowych gmin.
Zaczęli powinność od honorowania zawodniczek i zawodników nominowanych przez gminy. Zwieńczeniem było wręczenie uwidocznionych na planszach trzech nagród pieniężnych. Za przyznane trzecie miejsce – Nikoli Stanios z Gimnastycznego Klubu Sportowego QUICK FLIK z gminy Kowala, specjalizującej się w akrobatyce, gimnastyce i fitness.
Za drugie miejsce Antoniemu Pieczeniakowi, reprezentantowi Publicznej Szkoły Podstawowej w Wolanowie(piłka siatkowa).
O pierwsze miejsce w tej najmłodszej kategorii wiekowej powalczył Bartosz Brydziński, reprezentant Klubu Sportowego Tang Soo Do z Pionek, wicemistrz Polski kickboxingu w walkach pointfighting kadetów starszych, brązowy medalista mistrzostw Polski kickboxingu w walkach light contact kadetów starszych i zdobywca pucharu Polski kickboxingu.
Sportowe nadzieje powiatu
Posłanka Anna Kwiecień i europoseł Zbigniew Kuźmiuk nagradzali sportowców z gmin i powiatu radomskiego urodzonych w 2006 roku i starszych. Trzecie miejsce zajął w tej kategorii zapaśnik Jakub Lisek z gminy Wierzbica, reprezentant Międzyszkolnego Ludowego Uczniowskiego Klubu Sportowego Orlik Wierzbica, członek Kadry Polski Kadetów.
Drugie stało się udziałem Natalii Maliny z gminy Iłża, uczennicy LO im. Mikołaja Kopernika, uprawiającej karate shidokan. Jest ona zawodniczką Klubu Sportowego Shidokan Karate Fight Club Skaryszew/Iłża. Zdobyła m.in. Mistrzostwo Polski Dzieci i Młodzieży oraz II miejsce w Pucharze Polski Mieszanych Sztuk Walki w konkurencji Karate.
Pierwszym miejscem został uhonorowany Jakub Płachta z gminy Pionki, reprezentant Klubu Sportowego Tang Soo Do, m.in. wicemistrz Europy Kickboxingu Juniorów w walkach light contact, mistrz Polski Kickboxingu Juniorów w walkach pointfightin, wicemistrz Polski Kickboxingu Juniorów w walkach light contact oraz członek Kadry Narodowej Kickboxingu Juniorów.
Legenda radomskiego sportu
Zdzisław Radulski ps. Hrabia był gościem specjalnym tradycyjnej „Kawiarenki pod gwiazdami”. Po uhonorowaniu zawodniczek i zawodników z jego udziałem, ciekawy wywiad przeprowadził ze Zdzisławem Radulskim Andrzej Mędrzycki, wieloletni dziennikarz, komentator i sprawozdawca sportowy.
– Mam już swoje lata, podchodzę pod dziewięćdziesiątkę, ale nie wyobrażam sobie życia bez sportu. Ruch jest najlepszym lekarstwem na wszelkie dolegliwości. Od 1958 roku związałem się z Radomiakiem jako masażysta i nigdy tego nie żałowałem.
Zdzisław Radulski karierę zawodniczą rozpoczął w sekcji bokserskiej RKS Broń Radom, zdobywając tytuł mistrza okręgu kielecko-radomskiego w wadze lekkopółśredniej. W czasie odbywania służby wojskowej był zawodnikiem WKS Korona Kielce. Po powrocie do cywila porzucił boks dla kulturystyki. Zwierzył się, że uczynił to po tym, jak w jednym z meczów bokserskim trafił przeciwnika tak mocno, że z ringu zabrała nieszczęśnika karetka, zawożąc go do szpitala…
Związany przez wiele lat z piłkarzami Radomiaka i z klubem finansowanym przez ówczesne Zakłady Przemysłu Skórzanego ,,Radoskór”, pozostał wierny drużynie, choć… był też nauczycielem nauki pływania, wychowawcą kilku pokoleń młodych adeptów siatkówki w Wojskowym Klubie Sportowym Czarni Radom, współorganizatorem Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Radomiu. Nic dziwnego, że uczestniczący w Gali młodzi sportowcy, w większości uczniowie szkół podstawowych i średnich, prosili ,,Hrabiego” o wspólne zdjęcie, chyba nie tylko na pamiątkę. Ujrzeli go jako bardzo pracowitego uczestnika całego programu XIII Gali, włącznie z finalnym słodkim poczęstunkiem. (k)



