pt.. mar 17th, 2023

Tygodnik Radomski

Klucz Św. Kazimierza: piekarniczy symbol Radomia

1 min read

Słodki piekarniczy wyrób, kojarzony dotychczas z obchodami święta Patrona Miasta oraz ze Świętem Chleba, będzie dostępny częściej.

Już od najbliższego weekendu (piątek i sobota) oraz w każdy kolejny, klucz św. Kazimierza będzie można kupić w sklepach firmowych piekarni zrzeszonych w Cechu Piekarzy. Są to: „Czas na Chleb”, „Fogiel&Fogiel”, „Piekarnia Cukiernia Gajda”, „Piekarnia Cukiernia Pastuszka” oraz „Piekarnia Wacyn”. Będzie można również składać zamówienia na klucz św. Kazimierza.

Klucze św. Kazimierza to symbol – połączenie smaku, tradycji i historii. Na papierowym opakowaniu klucza znajduje się legenda, która dotyczy Św. Kazimierza królewicza, syna króla Kazimierza Jagiellończyka, który przebywając od 1481 roku na zamku w Radomiu, był namiestnikiem swojego ojca w Królestwie. Ze względu na swoją pobożność otrzymał on w darze od mieszkańców klucz do fary. W podziękowaniu za ten gest królewicz przyznał radomianom przywilej wyłącznego wyrobu i sprzedaży smakołyków w kształcie klucza do świątyni.

Według legendy opowiadanej przez piekarzy: „Kto w święto Kazimierza Królewicza pożywać je będzie, ten za jego przyczyną i rozum, i szczęście niebieskie posiędzie”. /źródło: radom.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.