śr.. cze 7th, 2023

Tygodnik Radomski

KAZANÓW:  KU PAMIĘCI BOHATERÓW

3 min read

3 lipca, podobnie jak od 1973 roku, w każdą pierwszą niedzielę tegoż miesiąca, mszą św. odprawioną przez  ks. prob. Mariana Dybalskiego rozpoczęły się w Kazanowie oficjalne uroczystości  ku czci patriotów poległych  podczas II wojny światowej, wśród nich  partyzantów Zgrupowania Batalionów Chłopskich ,,Ośka”, w którym walczyło wielu mieszkańców Kazanowa i okolic. Początki  przygotowań do  konspiracji w tej gminie sięgają  już jesieni  1939 roku, kiedy to  patriotycznie nastawieni młodzi  mieszkańcy, zaczęli zabierać i przechowywać w ukryciu, zabrane  z pól  i lasów  uzbrojenie, w tym karabiny i amunicję. Tak uzyskaną bronią  dysponował chłopski oddział, zorganizowany już w 1940 roku. Był on  zalążkiem  wymienionego  zgrupowania liczącego pod  koniec wojny  około tysiąca konspiratorów, prowadzących działalność głównie na dużych obszarowo ówczesnych powiatach iłżeckiego, opatowskiego, radomskiego i kozienickiego. Akcje zbrojne podejmowało ono  także ma prawym brzegu Wisły oraz w Radomiu. Z zaangażowanych  w działalność konspiracyjną pod koniec wojny nastolatków z rodzin związanych  z BCH  (obecnie  już ponad 90-latkowie)  funkcjonuje trzech: Mieczysław Wojtyniak z Kroczowa Mniejszego (jego  waleczny brat Tadeusz Wojtyniak ,,Baca”- zginął), mjr. Stanisław Drab z Wilczego Ługu i Jan Więcaszek  z Kowalkowa.

Pomnik Mauzoleum Żołnierzy i Dowódców  Zgrupowania BCH  OŚKA  został odsłonięty w 1973 roku. Na cmentarzu parafialnym w Kazanowie znajduje się też pomnik ku czci polskich  żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku. Na wschodnim skraju miejscowości jest też miejsce  upamiętniające  mord 16 Polaków  zamieszkałych na terenie gminy i tyleż osób  narodowości żydowskiej rozstrzelanych przez hitlerowców  18 marca 1942 roku Pamięć o bohaterach podtrzymują  organizacje kombatanckie, władze samorządowe gmin i powiatów i mieszkańcy, szczególnie  członkowie rodzin  pomordowanych.. Jeden   z  nich   Zbigniew Gołąbek,  uczestniczył – w  niedzielnej  uroczystości  z małżonką, także jako prezes Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Okręg Radom i Zarządu ZOSP RP  Mazowsza. Jego  rodzice byli czynnymi partyzantami BCH, stryj  gen. bryg. Władysław Gołąbek ps. Boryna  przez cały okres   okupacji dowodził oddziałami leśnymi  zgrupowania ,,Ośka”. Ojciec-generała Wojciech  Gołąbek ,,Spokojny” został  zamordowany w kwietniu  1942 roku przed własnym domem  w Kroczowie Mniejszym , tuż po  masowej pacyfikacji przez hitlerowców  Kazanowa i Karolina. Mauzoleum oddaje cześć innym  bohaterom  Zgrupowania BCH  ,,OŚKA” m.in. kpt. Tadeuszowi  Wojtyniakowi ,,Bacy”. Oddał on za Polskę życie  w wieku niespełna 21 lat, ranny w rękę 27 sierpnia 1944 roku  podczas  niemieckiej obławy w lasach starachowickich. Kula  uszkodziła tętnicę i doprowadziła do  zakażenia  krwi. Waleczny partyzant nie wyraził zgody na amputację poranionej ręki. Zmarł na partyzanckiej melinie zorganizowanej w młynie Langera pod Pakosławiem. Dh Zbigniew Gołąbek i dh Wiesław  Sulima z  gminnego Zarządu OSP  w Iłży, odwiedzili  3 lipca  miejsce gdzie najpierw został pogrzebany na skraju lasu, by chwilą zadumy przy pamiątkowym obelisku oddać hołd bohaterowi, którego 4-letnia walka w Zgrupowaniu BCH   została opisana  m.in. w książce pt. ,,Nie wiedział co to lęk’. Mauzoleum upamiętnia też postać  współzałożyciela Zgrupowania Józefa Owczarka ps. Posępny z Chotyz, zamordowanego przez okupanta. Czci też rzecz jasna  pamięć Władysława Sońty ps. Ośka, dowódcy   Zgrupowania, wywodzącego się ze wsi Świesielice, gmin a Ciepielów oraz bardzo wielu podległych mu dowódców i partyzantów. Niedzielne  uroczystości obrazują także załączone zdjęcia.

Gospodarzami  i współorganizatorami  uroczystości  byli m.in. Teresa Pancerz – Pyrka  wójt  Gminy Kazanów z pracownikami  UG, Paweł Kaca – wiceprzewodniczący Rady Gminy z radnymi,  strażacy  OSP z komendantem  gminnym dh Stanisławem Dębskim, Aneta Szmit – dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Kazanowie  z  uczniami, Zarząd GKS Iłżanka z prezesem Zbigniewem Owczarkiem i jego zastępcą Jakubem Królem. Można o tym przeczytać w wydaniu papierowym aktualnego, 223 wydania Tygodnika Radomskiego w Gminach i Powiatach (MK)


 

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.