JUŻ PO RAZ PIĄTY: NOMINOWANI DO NAGRODY LITERACKIEJ im. WITOLDA GOMBROWICZA
4 min read
Pięć książek zostało nominowanych do tegorocznej Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Spotkanie prezentujące autorów nominowanych książek i tytuły ich dzieł odbyło się w siedzibie Urzędu Miejskiego, z udziałem prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego.
– Po tych pięciu latach śmiało mogę powiedzieć, że warto było ustanowić tę nagrodę. Promocyjny efekt przerósł moje oczekiwania. Nagroda stała się znaczącym ogólnopolskim wyróżnieniem kulturalnym i z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem twórców. Radom to miejsce wyjątkowo sprzyjające debiutantom i świetne miejsce do rozpoczęcia kariery. Pokazują to poprzedni laureaci nagrody literackiej, którym wygrana w Radomiu otworzyła drzwi do kariery literackiej – powiedział prezydent Radosław Witkowski.
Piąta edycja Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza okazała się wyjątkowa. Zgłoszono do niej rekordową liczbę 105 książek. Kapituła nominowała do nagrody same panie, pięć autorek, wszystkie są debiutantkami. Oto one : Joanna Gierak-Onoszko – książka „27 śmierci Tobby`ego Obeda”, Urszula Zajączkowska – esej „Patyki, badyle”, Dorota Kotas – „Pustostany”, Barbara Sadurska – „Mapa” oraz Natalia Suszczyńska – zbiór opowiadań „Dropie”.
– Przez kilka najbliższych tygodni na stronach Nagrody i na stronach Muzeum Witolda Gombrowicza będziemy publikować opinie jurorów o każdej z książek, a we wrześniu wybierzemy laureata i ogłosimy werdykt kapituły. Uroczyste wręczenie nagrody nastąpi natomiast podczas festiwalu „Opętani Literaturą”, który ze względu na epidemię przesuwamy na listopad – zapowiedział Kurator Muzeum Witolda Gombrowicza, Tomasz Tyczyński.
Honorowy Patronat nad całym wydarzeniem sprawuje Rita Gombrowicz. Mecenasem Nagrody od czterech lat jest Jarosław Krzyżanowski.
– Uważamy, że wspierać należy w sposób ciągły. Tym bardziej, że projekt rozwija się i są w niego zaangażowane osoby, które żyją nim całym sobą i w tym trudnym czasie kontynuują rozpoczęte działania – rzekła Małgorzata Świątek reprezentująca Mecenasa Nagrody.
W tym roku Partnerem Głównym Nagrody została firma Unidevelopment. – Cieszymy się, że możemy uczestniczyć w tym wydarzeniu. Naszej firmie jest blisko do tego typu działalności. Z inicjatywy właścicieli w 2017 roku powstała fundacja, która pomaga młodym ludziom rozwijać ich pasje – dodał wiceprezes spółki Unidevelopment, Mirosław Szczepański.
Źródło: UM Radom, Muzeum W. Gombrowicza
x x x
Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza Prezydenta Radomia i Muzeum Witolda Gombrowicza (oddział Muzeum Literatury)., przyznawana jest za pierwszą lub drugą książkę autora napisaną prozą artystyczną w języku polskim. Nagroda jest dwuetapowa: w czerwcu kapituła wskazuje pięcioro nominowanych, zaś we wrześniu wybiera laureata.
Laureat nagrody otrzymuje 40 000 złotych oraz lornetkę. W ostatnich latach życia Gombrowicza lornetka była jednym z najważniejszych dla niego przedmiotów codziennego użytku, z upodobania i z konieczności.
Nagroda Gombrowicza w krótkim czasie stała się jedną z pięciu najważniejszych polskich nagród literackich, a już w pierwszej edycji jej wartość medialna wynosiła ponad 1 300 000 zł. Warto podkreślić, że Nagroda i towarzyszący jej festiwal są niezwykle ważne dla władz miasta, ponieważ promują Radom jako dobre miejsce startu zarówno w karierze artystycznej jak i w innych dziedzinach.
Po raz pierwszy Nagroda została wręczona we wrześniu 2016 r. Kapituła wskazała dwoje laureatów: Weronikę Murek i Macieja Hena. W drugiej edycji (2017) Nagrodę Gombrowicza dostała Anna Cieplak za powieść „Ma być czysto”, w trzeciej (2018) Marcin Wicha za „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”, zaś w czwartej (2019) Olga Hund za „Psy ras drobnych”. Dotychczas do Nagrody zgłoszono ponad 401 książek. W kapitule pracują: Jerzy Jarzębski(przewodniczący kapituły), Ewa Graczyk, Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak, Justyna Sobolewska i Tomasz Tyczyński (sekretarz).
Honorową Patronką Nagrody jest Rita Gombrowicz. Mecenasem jest Jarosław Krzyżanowski, zaś Partnerem Głównym Unidevelopment S.A. Nagrodę i festiwal „Opętani Literaturą” wspierają też Wodociągi Miejskie w Radomiu. Patroni medialni V edycji: Gazeta Wyborcza, Książki. Magazyn do czytania, TVP Kultura, Lubimyczytac.pl. Współpraca redakcyjna: RMF Classic.
Nagrodzie towarzyszy festiwal „Opętani Literaturą”, który obywa się w Radomiu i we Wsoli. Gośćmi festiwalu są krytycy literaccy, pisarze, aktorzy, muzycy.
Dotychczas byli to m.in. Zbigniew Mikołejko, Aleksander Fiut, Jacek Leociak, Adam Lipszyc, Jerzy Radziwiłowicz, Danuta Stenka, Dorota Segda, Wiktor Zborowski, Mariusz Bonaszewski, Grzegorz Turnau, Stanisław Soyka, Piotr Machalica, Hanna Banszak, Lech Janerka, Pablopavo i Ludziki, Dorota Miśkiewicz. Dotychczas w ramach festiwali odbyło się 47 wydarzeń, w których uczestniczyło 6227 osób.