śr.. cze 7th, 2023

Tygodnik Radomski

JEDLNIA LETNISKO MA ZOSTAĆ MIASTEM

2 min read

Jedlnia-Letnisko  stolica wiejskiej  gminy w powiecie radomskim  ma zostać   miastem. Decyzję w tej sprawie podjęło już Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Starania samorządu    gminy Jedlnia Letnisko wspierają inne samorządy , w tym  władze powiatu radomskiego, także przedstawiciele rządu.  – Dzięki temu gmina będzie mogła szybciej się rozwijać, pozyskiwać pieniądze i przyciągać turystów – uzasadniali  na konferencji prasowej politycy Prawa i Sprawiedliwości.

Jedlnia-Letnisko ma stać się miastem od 1 stycznia przyszłego roku. To jedna z najpopularniejszych wśród mieszkańców regionu radomskiego miejscowość wypoczynkowa. Starania o nadanie jej praw miejskich  rozpoczęły sie kilka miesięcy  temu. 

– Efekt będzie taki, że są dużo większe możliwości rozwojowe takiej miejscowości, plus oczywiście niebywały prestiż związany z uzyskaniem statusu miasta – uzasadniał Paweł Szefernaker, sekretarz stanu z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Zmiana administracyjna pozwoli Jedlni starać się na przykład o środki finansowe dla miast poniżej pięciu tysięcy mieszkańców i inwestowanie  w turystykę. W gminie znajduje się zalew rekreacyjny, a obok rezerwat przyrody Puszczy Kozienickiej.

– Zalew jest przepiękny, ale niestety jakość wody i otoczenie wokół zalewu pozostawia wiele do życzenia. W samej Jedlni jest brak obiektów turystycznych, brak hoteli, brak pensjonatów-informował  Łukasz Mierzejewski, radny Jedlni-Letnisko oraz  przewodniczący Społecznego Komitetu na rzecz Jedlni Letnisko.

Do uzyskania praw miejskich pozostały już tylko formalności. Jeszcze w lipcu uchwałę w tej sprawie przyjąć ma rząd. Jeśli tak się stanie, będzie  to czwarte miasto w powiecie radomskim. – Jedlni Letnisko to się po prostu należy – miejscowość o kilkusetletniej historii nigdy praw miejskich nie miała, teraz kiedy jest rząd Prawa i Sprawiedliwości ,staramy się po prostu służyć obywatelom – uzasadniał poseł PiS Marek Suski.

– Ja bym sobie życzył, jako mieszkaniec powiatu, żeby kiedyś tam doszło jeszcze jedno słowo zdrój – Jedlnia Letnisko Zdrój, bo to przecież niezwykłe urokliwe miejsce położone w bardzo pięknym lesie, w mikroklimacie – opiniował starosta  radomski Waldemar Trelka.

Jedlnię-Letnisko zamieszkuje około cztery tysiące osób. Miejscowość  jest siedzibą władz gminy w ziemskim powiecie radomskim. W rzeczywistości  od dawna ma charakter osiedla  letniskowo-wypoczynkowego.

Źródło: www.jedlnia.pl, radom24.pl i tvp.pl

Wójt Piotr Leśnowolski (z lewej) nad zalewem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.