wt.. cze 6th, 2023

Tygodnik Radomski

Imieniny Pana Jana coraz ciekawsze…

3 min read

I mają wzięcie gdyż zawierają wiele atrakcji i powiększają zestaw ciekawych  wydarzeń nie tylko kulturalnych, lecz także rekreacyjnych i turystycznych. To co się w trzeciej dekadzie czerwca  działo w gminach  Zwoleń i Policzna  jest bardzo urozmaiconym tryptykiem, który można podłączyć pod Imieniny Pana Jana. Można, to nie znaczy, że trzeba. Im więcej samorządów, organizacji czy instytucji włącza się w  inicjatywę o ponad  30 – letniej  tradycji, tym lepiej  dla dzieła utrwalania  twórczego dziedzictwa Jana Kochanowskiego i rodu Kochanowskich.

Rajd Rowerowy ,,Szlakiem Jana Kochanowskiego: Zwoleń – SYCYNA – Czarnolas – Sieciechów – Gródek – Zwoleń, wyruszył na trasę już    20 czerwca  rano z Placu Jana Kochanowskiego w Zwoleniu i. W  przekonaniu jego inicjatora Czesława Nowakowskiego mieści się  on w programie Imienin Pana Jana.

W pierwszej piątkowej części Imienin  Chór Kameralny udanie odtworzył   w  wieczornej scenerii  ambitny artystycznie  ,,Fever” . Obrazy zaprezentowali radomscy artyści – Longin Pinkowski oraz jego uczeń – Łukasz Rudecki. Z kolei Stanisław Grudzień ze Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Kozienicach przekazał burmistrz Bogusławie Radomskiej herb miasta wyczarowany  w również  grupa muzyczna ,,ZWOLENIAKI” z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w ludowych strojach i wiankach na głowach zaprezentowała ciekawy program muzyczny. Janusz Radek przedstawił ,,Zabawę w Ciuciubabkę” często prezentowaną  przez Czesława Niemena. Artysta zaśpiewał też ,,Wspomnienie”,  na pożegnalny bis  -,,Dobranoc”.

Niedzielne uroczystości rozpoczął tradycyjnie korowód, prowadzony przez  zespół ,,GOTARDOWIE’ . Niespodzianką  dla widzów było uczestnictwo Chorągwi Tatarskiej i Zwoleńskiej Grupy Rowerowej. W Centrum Regionalnym otwarto pokonkursową wystawę pt. ,,Mojej Urszulce”. Dość dużo, gdyż 142 zawodników wzięło udział w I Biegu Szlakiem Jana Kochanowskiego. Najszybsi byli nagradzani na estradzie przed ratuszem.

Program na estradzie w rynku poprowadzony przez  dyrektor Domu Kultury  Annę Wieczerzyńską  otworzyła burmistrz Bogusława Jaworska, witając widownię zapełniającą plac. Jana Kochanowskiego, życzyła  bogatych przeżyć artystycznych i dobrej zabawy.  Na początek, dokonała  wręczeń medali i wyróżnień. Medalem ,,Zasłużony dla Kultury Polskiej” została uhonorowana Elżbieta Nowakowska przez wiele lat prowadząca muzeum regionalne. Pani Elżbieta, choć już zawodowo w stanie spoczynku, nadal uczestniczy aktywnie w kulturze. Robi m.in. użyteczny pożytek z aparatu fotograficznego. Parając się fotoreporterka, przed laty współpracowała także z naszym TR. Pamiętamy, gratulujemy. Z kolei  Medalem ,,Zasłużony dla Ziemi Zwoleńskiej”  zostali nagrodzeni: Honorata Dziwisz, Andrzej Lesisz i Stanisław Pająk. Zwycięzcą Konkursu na fraszkę ,,O statuetkę  Jana Kochanowskiego” został Grzegorz Lewkowicz. Dużymi brawami nagrodziła widownia  pokaz w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej z Lekkiej Chorągwi Tatarskiej i innych grup ożywiających  wydarzenia historyczne. Podobały się też szkolne zespoły i grupy artystyczne oraz prowadzone przez Dom Kultury, wśród nich kabaret ,,Bajeczka’. Pokaz musztry paradnej w wydaniu  Młodzieżowej Orkiestry Dętej Miasta  Zwolenia   też niepowtarzalnym przeżyciem. Koncert zespołu Poparzeni Kawą Trzy i Kasty godnie uwieńczyły urozmaicone, reprezentujące wysoki poziom artystyczny zwoleńskie  Imieniny Pana Jana. (M.K.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.