GNIEWOSZÓW: Bogu na chwalę, ludziom na ratunek
6 min read
Po raz pierwszy uczestniczyłem w jednej uroczystości zorganizowanej jednocześnie przez dwie jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych. Chodzi OSP z Gniewoszowa i Wysokiego Koła. Rozpoczynały one działalność w 1926 roku, a więc już w niepodległej Polsce, choć okresie dla niej trudnym. Jubileusz 90 – lecia odbył się w Gniewoszowie. Decyzję podjął druhowie w uzgodnieniu ze świeżo wybranym przez mieszkańców wójtem , Marcinem Szymonem Gac i równie młodym przewodniczącym Rady Gminy Piotrem Dela. Była wspólna msza święta w intencji jubilatów, nawet to sam wysokie odznaczenie. Chodzi o Pamiątkowy Medal PRO MASOVIA, czyli najwyższe wyróżnienie przyznawane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego. Druh Zbigniew Gołąbek, w jednej osobie Wiceprezes OSP Mazowsza I radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego, przewodniczący jego Komisji Edukacji, Nauki i Szkolnictwa Wyższego przekazał Medal jednostkom OSP z Gniewoszowa i Wysokiego Kole na ręce prezesa –Gniewoszowa Piotra Deli i OSP Wysokie Koło Tomasza Ociesy. Inne odznaczenia były już bardziej zróżnicowane, dostosowane to tego, co jednostki OSP czyniły na przestrzeni tych 90 lat.. Opisała to w ciekawym rysie historycznym pani Stanisława Bachanek. Wójt Marcin Gac i wiceprezes mazowieckiej OSP dh Zbigniew Gołąbek wręczyli druhom z Gniewoszowa nowy sztandar poświecony podczas mszy św. Został on udekorowany Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa. Złotym Znakiem Związku uhonorowali natomiast dh Wiesława Podstawka. Złote Medale za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymali: Tadeusz Ochocki, Jerzy Dela, Grzegorz Sotowski, Grzegorz Rybicki, Tadeusz Oder, Wojciech Szczepaniak, Krzysztof Wiraszka, Wiesław Kubicki, Zbigniew Sobieszek i Feliks Szymański. Srebrne stały się udziałem druhów: Łukasza Dziosa, Andrzeja Juchniewicza,, Katarzyny Krakowiak i Szczepana Witka, a brązowe: Michała Woźniaka, Piotra Deli, Tomasza Ochockiego, Wiesława Jezuity, Huberta Karpińskiego, Agnieszki Krakowiak, Mariusza Lentasa, Łukasza Mazura, Marka Mazura, Andrzeja Sowińskiego, Tomasza Tomasiaka, Artura Zygmunta, Adama Krakowiaka, Dariusza Balcerka, Katarzyny Kozieł i Pawła Kozła. Odznaką Strażak Wzorowy wyróżniono: Cezarego Cielocha, Pawła Jaraszka i Tomasza Woźniaka. Listy gratulacyjne Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika wręczono druhom: Tadeuszowi Ochockiemu, Grzegorzowi Sotowskiemu, Krzysztofowi Szymańskiemu, Antoniemu Krakowiakowi, Łukaszowi Dziosowi i Andrzejowi Juchniewiczowi.
Gośćmi uroczystości 90 – lecia OSP w Gniewoszowie byli m.in.: dh Zbigniew Gołąbek wiceprezes OSP Mazowsza, radny sejmiku,, Krzysztof Stalmach wicestarosta kozienicki, komendant PSP Miasta Stołecznego Warszawy. st. bryg Zbigniew Szczygieł, kom PSP Powiatu Kozienickiego bryg. Krzysztof Zyzek, wiceprezes Zarządu powiatowego ZOSP RP w Kozienicach Roman Wysocki,wójt gminy Sieciechów Marian Z. Czerski i gminy Puławy Krzysztof Brzeziński, Zbigniew Ostrowski dyrektor WZDW w Warszawie i Andrzej Łuczycki dyr. Rejonu WZDW w Radomiu, Irena Bielawska prezes LGD ,,Puszcza Kozienicka’, nadk. Jarosław Szczypiór komendant komisariatu policji, radni, szefowie jednostek samorządowych, księża z parafii w Gniewoszowie, Wysokim Kole i Oleksowie oraz przedstawiciele jednostek obsługujących gminę Gniewoszów. Powitał ich wójt Marcin Szymon Gac. Z kolei oni ;przekazali jubilatom gratulacje na piśmie i słowne.
W Gniewoszowie próbowali wcześniej…
Już w 1911 roku, 29 mieszkańców miejscowości podjęło na zebraniu decyzje o utworzeniu Towarzystwa Pożarniczego w Gniewoszowie. Próby zarejestrowania trwały dwa lata i zakończyły się stwierdzeniem urzędu carskiego gubernatora w Radomiu o ,,nienależycie przedstawionej listy osób wybranych do zarządu”. W Archiwum Państwowym w Kielcach istnieje zapis z dn. 10 X 1924 r, że Towarzystwo Straży Ogniowej Ochotniczej w Gniewoszowie mieści się na ul. Kozienickiej. Bezspornym faktem jest, że obecny Zarząd OSP w Gniewoszowie ukonstytuował się w lutym 1916 roku w składzie: Prezes Piotr Dela, naczelnik Łukasz Dziosa, z-ca naczelnika Antoni Mieczysław Krakowiak, skarbnik – Katarzyna Krakowiak, sekretarz Tomasz Woźniak, gospodarz Łukasz Mazur, członek Andrzej Juchniewicz. Obecna OSP jubilatka liczy 43 członków czynnych i 36 wspierających. Jednostka jest bardzo czynna. Od 1995 roku działa w ramach KSR-G. Jej wyposażenie to: ciężki samochód pożarniczy Scania 4×4, średni samochód po z. Star 266 i lekki samochód po z. Gazela 4×4. Z pamiętników i zapisków wynika, że w akcjach ratowniczych uczestniczyła od dawna, na terenie gminy i poza nią. Wielkie sukcesy odnosiła w zawodach sportowo – pożarniczych, będących wynikiem dobrego wyszkolenia. W 1989 R. Na zawodach w Lubelskim drużyna z Gniewoszowa zajęła I miejsce. W 1992 druhowie z Gniewoszowa byli najlepsi w województwie radomskim. W 2003 roku, na zawodach województwa mazowieckiego w Gostyninie, zarówno drużyna męska, jak i żeńska zajęły I miejsca. W tym samym roku otrzymują dokument, upoważniający do odbioru samochodu pożarniczego. Nagrodą było też kino domowe i wiele innych upominków rzeczowych. Cieszyli się wszyscy na czele z naczelnikiem Tadeuszem Ochockim i trenerem Sławomirem Smolarczykiem.
W Wysokim Kole mniej niejasności
Stowarzyszenie Straży Ogniowej powstało tu w 1926 roku. Cenne informacje przekazał syn założyciela Marian Jaworski. Poinformował on, że zalożyciele4m był jego ojciec, nauczyciel i kierownik miejscowej szkoły. Rejestracja i zatwierdzenie statutu miało się dokonać dopiero w 1935 roku. Potwierdzają to dokumenty znajdujące w Archiwum Państwowym w Kielcach. Straż była zarejestrowana pod adresem szkoły, a jej sprzęt przechowywano drewnianej szopie usytuowanej na szkolnym podwórku. Tym sprzętem była ręczna motopompa, węże strażackie i bosaki. W razie potrzeby, ładowano je na konny wóz i jechano do pożaru. Prywatne wozy użyczane w wyjazdach do pożarów, samochód Żuk zastąpił dopiero w latach 80 – tych XX wieku. Przyznanie OSP ,,Żuka” stworzyło potrzebę budowy remizy. Inwestycja ta powstała za prezesa OSP Kazimierza Łyszcza. Zarząd OSP miał być wybrany w 1972 roku. Wiadomo też, że druhowie OSP z Wysokiego Koła, 18 sierpnia 1974 roku uczestniczyli w galowych mundurach uczestniczyli w akcie koronacji obrazu Matki Boskiej Wysokokolskiej.
Zarząd OSP wybrany 1916 roku tworzą: prezes Grzegorz Bielicz, wiceprezes Kacper Krakowiak, naczelnik Emil Skowronek, z-ca naczelnika Kazimierz Lelonkiewicz, skarbnik Paweł Latos, sekretarz Mariusz Wiraszka, gospodarz Tomasz Ociesa. Jubilata z wysokiego kola liczy obecnie 63 członków czynnych, w tym 20 przeszkolonych i 8. Członków honorowych. W ramach OSP działa Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, która tworzą chłopcy w wieku od 12. Do 16 lat.
OSP posiada na stanie: samochód pożarniczy Jelcz ze zbiornikiem na wodę o poj. 6000 litrów, agregat prądotwórczy Honda, pilarkę łańcuchową do drzewa, dwa agregaty powietrzne fenzy z czujnikiem bezruchu, narzędzia hydrauliczne marki Lukas, drabin e nasadowa 10 metrów a, motopompę PO5, kompresor Pansam, sprzęt łączności i alarmowanie, umundurowanie bojowe, podręczny sprzęt gaśniczy itp. Strażacy uczestniczyli w wielu akcjach gaśniczych.
Tradycją jednostki OSP w Wysokim Kole jest uczestnictwo druhów w obchodach świąt i uroczystości parafialnych. Co roku są organizowane gminne i parafialne obchody Dnia Strażaka oraz Święto Niepodległości 11 Listopada. Tradycją staje się wigilia strażacka. 24 kwietnia odbyła się już 5. z kolei pielgrzymka strażaków powiatów: kozienickiego, lipskiego i zwoleńskiego, w tym roku w ramach obchody 1050 – lecia chrztu Polski. Druhowie z Wysokiego Kola zapewniają pielgrzymom pomoc i bezpieczeństwo.
Podczas uroczystości 90 – lecia, poza Medalem PRO MASOVIA, Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa został uhonorowany Jan Trybucy, srebrnym: Emil Skowronek, Andrzej Majcher i Kazimierz Lelonkiewicz, a brązowym: Grzegorz Bielicz, Tomasz Ociesa, Tomasz Majcher, Marcin Majcher, , Paweł Lotos, Filip Kopania, Henryk Piskorek, Kacper Krakowiak i Piotr Turbak. Odznak e Strażak Wzorowy otrzymali; Andrzej Krzysztoszek i Daniel Majcher. Listy gratulacyjne od Adama Struzika Marszałka województwa Mazowieckiego otrzymali druhowie – Emil Skowronek i Tomasz Ociesa.
Po części oficjalnej, jubilaci z Gniewoszowa i Wysokiego Kola wraz z przyjaciółmi z innych jednostek OSP, rodzinami oraz zaproszonymi gośćmi uczestniczyli na placu szkolnym w części artystycznej uroczystości. Zabawiała ich młodzież miejscowych szkół, Kapela ,,Radomscy Muzykanci”, Kabaret z Kopydłowa pod wodzą Komendanta OSP oraz grupy artystyczne spod znaku Disco Polo. Było fajnie!
(MK)
Fotorelacja na naszym facebooku