sob.. cze 3rd, 2023

Tygodnik Radomski

Finałem wręczenie Nagrody W. Gombrowicza: 1 września startuje Festiwal ,,Opętani Literaturą”

6 min read

Już 1 września  rozpoczyna się  dwutygodniowy Festiwal ,,Opętani Literaturą”.  Jego organizatorami są  Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli oraz radomskie placówki  oświaty i kultury. W finale Festiwalu  kapituła ogłosi wyniki  Konkursu  Literackiego o  nagrodę  Witold Gombrowicza, która  w kwocie 40 tys. zł funduje  i wręczy Prezydent Radomia Radosław Witkowski.

Nominowanych i laureata   Nagrody Witolda  Gombrowicza wybiera Kapituła w składzie Ewa Graczyk, Jerzy Jarzębski (przewodniczący), Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak i Justyna Sobolewska. Sekretarzem kapituły jest kurator Muzeum Witolda Gombrowicza Tomasz Tyczyński. 
Do nagrody zgłoszonych zostało prawie 70. książek. Kapituła  nominowała do niej : Olgę Hund za „Psy ras drobnych” (wyd. Ha!art), Katarzynę Pochmarę-Balcer za „Lekcje kwitnienia” (Nisza), Jakuba Tabaczka za „Czytajcie, co jest Wam pisane” (Mamiko), Annę Wiśniewską-Grabarczyk za „Porzeczkowego Josefa” (Anagram) oraz Łukasza Zawadę za wydane również przez Niszę „Fragmenty dziennika SI”. 
Laureata Nagrody Gombrowicza  będzie znany  dopiero  15 września podczas gali  W zespole Szkół Muzycznych w Radomiu kończącej Festiwal Opętani Literaturą. Z nominowanymi będzie można spotkać się w przeddzień ogłoszenia werdyktu kapituły, rozmowę z nimi poprowadzi Michał Nogaś.
Tegoroczny festiwal zatytułowany został „Literatura czyli półwieczność”. Tytuł nawiązuje do pięćdziesiątej rocznicy śmierci Witolda Gombrowicza .


Program Festiwalu Opętani Literaturą:

1 września,  godz. 17.00 w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli
Dorota Segda czyta „Opętanych”. Z aktorką rozmawia Piotr Kłoczowski.

Lektura kolejnych części „Opętanych” będzie  stałym punktem  następnych edycji festiwalu. W tym roku fragmenty czwartej części będzie czytać Dorota Segda. Po lekturze Piotr Kłoczowski  porozmawia z aktorką m.in. o Gombrowiczu, grach i maskach, sensie i istocie aktorstwa.

Dorota Segda to  aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, profesor sztuk teatralnych, wykładowca Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, obecnie rektor.  Zagrała  ponad pięćdziesiąt ról teatralnych, czterdzieści w Teatrze Telewizji i wiele ról filmowych. Laureatka wielu nagród..

Piotr Kłoczowski – historyk literatury, edytor, eseista, wydawca. Wicedyrektor Muzeum Literatury. Publikował m.in. w „Zeszytach Literackich”. Kurator wielu wystaw. W latach 2002–2005 doradca ministra kultury.


6 września (piątek) godz. 18.00, Miejska Biblioteka Publiczna, Radom
prof. Piotr Śliwiński: „Tadeusz RÓŻEWICZ: wielkość, nicość, solidarność”.

Prof. dr hab. Piotr Śliwiński – krytyk literacki, badacz polskiej poezji współczesnej, nauczyciel akademicki. Pracownik naukowy Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autor i współautor kilkudziesięciu książek poświęconych między innymi poezji współczesnej, awangardzie, krytyce literackiej. .


8 września (niedziela), godz. 17.00, Muzeum W. Gombrowicza we Wsoli
„Literatura czyli pamięć” – z Marcinem Wichą, laureatem III edycji Nagrody Gombrowicza będzie rozmawiać Inga Iwasiów. 
Koncert: „Komeda także półwieczny” – zespół New Bone.

Prof. dr hab. Inga Iwasiów – pracownik naukowa Zakładu Literatury Polskiej XX i XXI wieku Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Autorka książek z zakresu literaturoznawstwa i krytyki literackiej, felietonów, poezji, opowiadań i powieści. Jako pisarka debiutowała tomem prozy „Miasto-ja-miasto” w 1998 roku. Jej pierwsza powieść („Bambino”) była nominowana do Nagrody Nike 2009, Nagrody Literackiej Gdynia 2009 oraz Nagrody Mediów Publicznych „Cogito” 2009.


12 września (czwartek), godz. 18.30, MCSW „Elektrownia”, Radom 
„Witold Gombrowicz” – film Andrzeja Wolskiego i spotkanie z reżyserem. 
Andrzej Wolski – twórca wielu filmów biograficznych poświęconych artystom, opowie o swoich filmowych zmaganiach z pamięcią i jej zapisami, a także o opowiadaniu biografii twórczej przy pomocy narzędzi filmowych.


13 września (piątek), godz. 18.30, Sąd Okręgowy przy ul. Piłsudskiego, Radom  „Sąd nad Nagrodą Nobla”. Dyskusja: Małgorzata Smorąg-Goldberg, Justyna Sobolewska, Olaf Kühl. Moderator: Janusz Margański.

Festiwal jest okazją do  refleksji o sensie i znaczeniu nagród literackich, a także kontrowersjach związanych z ich przyznawaniem. Pretekstem do tych dyskusji będzie literacki Nobel. Między innymi o tym, dlaczego Literacka Nagroda Nobla nie  przypadła   Witoldowi  Gombrowiczowi dyskutować będą uczestnicy „Sądu nad Nagrodą Nobla”, który poprowadzi Janusz Margański. Uczestnicy rozmowy zasiądą za autentycznym, sędziowskim stołem – rozmowa odbędzie się w zabytkowym budynku radomskiego Sądu Okręgowego.

Dr hab. Małgorzata Smorąg-Goldberg – ur. we Wrocławiu, francuski naukowiec, tłumaczka i krytyk literacki specjalizująca się w literaturze polskiej. Wykłada na Uniwersytecie Paris-Sorbonne. Kieruje Interdyscyplinarnym Ośrodkiem Badań Środkowoeuropejskich (CIRCE). Specjalizuje się w literaturze i myśli współczesnej w Polsce i Europie Środkowej. Autorka licznych prac poświęconych Witoldowi Gombrowiczowi. Jest także tłumaczką i redaktorką książek poświęconych literaturze środkowoeuropejskiej.

Justyna Sobolewska – krytyczka literacka, autorka, dziennikarka tygodnika „Polityka”. Absolwentka Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Szkice o literaturze i wywiady publikowała w „Odrze”, „Kresach”, „Res Publice Nowej”, „Kursywie” i „Arte”. Pisała recenzje książkowe i felietony w „Gazecie Wyborczej”, „Nowych Książkach”, „Tygodniku Powszechnym” i „Przeglądzie Politycznym”. Współautorka książki „Jestem mamą” i autorka „Książki o czytaniu”. Laureatka (2015) PIK-owego Lauru przyznawanego przez Polską Izbę Książki za popularyzację czytelnictwa w kategorii mediów drukowanych.

Dr Olaf Kühl – niemiecki slawista, tłumacz i pisarz. Tłumaczy na język niemiecki literaturę polską (przekładał m.in. dzieła W. Gombrowicza), rosyjską, ukraińską i serbską. W 2005 r. otrzymał nagrodę Karla Dedeciusa za polsko-niemieckie tłumaczenie. W 2011 roku debiutował jako pisarz powieścią „Dead Animals”. Jego druga powieść, Prawdziwy syn, została nominowana do niemieckiej nagrody książkowej w 2013 roku.

Janusz Margański – tłumacz, literaturoznawca, scenarzysta. Członek Polskiej Akademii Filmowej. Przetłumaczył kilkadziesiąt książek z zakresu filozofii, teologii oraz literatury, filmu i teatru. Jest autorem książek: „Gombrowicz, wieczny debiutant” oraz „Geografia pragnień. Opowieść o Gombrowiczu”. Współredaguje wydanie krytyczne dzieł Witolda Gombrowicza. Pisze teksty dla teatru i filmu. Za scenariusz filmu „Wymyk” otrzymał nagrodę na 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz nominację do Polskiej Nagrody Filmowej Orły 2012. Za przekłady otrzymał nagrodę „Literatury na Świecie”.


O godzinie 20-tej w muszli koncertowej  Parku im. T. Kościuszki  w Radomiu przewidziany  jest  koncert Katarzyny Groniec.  Płyta „Ach!” to dziesiąty album artystki, w całości złożony z autorskich tekstów i muzyki. „Ach!“ opowiada o ziemi jałowej, ziemi utraconej i wreszcie o ziemi obiecanej, do której docieramy, rozmieniamy ją na drobne i znów
tracimy.


14 września (sobota), godz. 17.00, MCSW Elektrownia, Radom 
Michał Nogaś rozmawia z nominowanymi do Nagrody Gombrowicza 2019.

Nominowani autorzy: Olga Hund za „Psy ras drobnych” (wyd. Ha!art), Katarzyna Pochmara-Balcer za „Lekcje kwitnienia” (Nisza), Jakub Tabaczek za „Czytajcie, co jest Wam pisane” (Mamiko), Anna Wiśniewska-Grabarczyk za „Porzeczkowego Josefa” (Anagram) oraz Łukasz Zawada za „Fragmenty dziennika SI” (Nisza).


Michał Nogaś – (ur. w Radomiu) dziennikarz, w latach 2000-2016 związany z Programem III Polskiego Radia. Zajmuje się kulturą, prowadzi audycje i cykle wideo poświęcone literaturze. 
W 2006 roku wyróżniony za cykl „Tym żył świat” na 7 Międzynarodowym Festiwalu Radiowym zorganizowanym przez irańskie radio publiczne. Uhonorowany PIK-owym Laurem za promowanie książek i czytelnictwa.


15 września (niedziela) godz. 17.00, Zespół Szkół Muzycznych, Radom 
Gala Nagrody Gombrowicza. 
Koncert Stanisława Soyki.

Stanisława Soyki przedstawiać nie trzeba. Świetny, artysta, rozpoznawalny od pierwszych nut, a jednocześnie wciąż inny, wciąż nowy. Jest zwierzęciem muzycznym z charyzmą performera. Jak mówi, „nie gram dla fajerwerków, nie śpiewam by się popisać. Moją ambicją i pragnieniem jest, by mój śpiew, moje pieśni dodawały otuchy, podnosiły na duchu tych, którzy przychodzą mnie słuchać. Chcę by wychodzili z koncertu pogodni i umocnieni”.


Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny. Na Galę Nagrody i koncert S. Soyki obowiązują bezpłatne zaproszenia (do odbioru wyłącznie 6 września, w Miejskiej Bibliotece Publicznej, po wykładzie).

Dojazd z Radomia do Wsoli na wydarzenia 1 i 8 września bezpłatnym autokarem, zbiórka o 16.20 na przystanku u zbiegu ulic Chrobrego/Czysta, kier. osiedle Michałów.
Patronat nad Nagrodą i festiwalem sprawuje od początku  Rita Gombrowicz. 


Mecenasem nagrody,  po raz trzeci, jest Jarosław Krzyżanowski. 
Partnerem głównym festiwalu jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. Partnerzy: Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu, 
Zespół Szkół Muzycznych w Radomiu, 
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”
Łaźnia – Radomski Klub Środowisk Twórczych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.