śr. Sie 4th, 2021

Tygodnik Radomski

Festiwal ludowej muzyki, tańca i pieśni w Odrzywole

4 min read

20 kapel, 12 zespołów  dorosłych śpiewaków ludowych i 5. dziecięcych, 9. solistów, 11 Kół Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeń Ziemi Przysuskiej  oraz Środowiskowy  Dom Samopomocy  z Myślakowic  i Dom Senior z Odrzywołu  uczestniczyło 17. listopada  w organizowanym w Odrzywole od 2007 roku Festiwalu Folklorystycznym Ziemi Przysuskiej.  Zgłoszeni do konkursów  uczestnicy skupiają   w sumie około 300 uzdolnionych kontynuatorów  ludowej muzyki, tańca, pieśni i specjalistów od przyrządzania tradycyjnych wiejskich potraw. Od początku nadaje  festiwalowi ton i zwyżkującą żywotność   Marian Kmieciak  Wójt Gminy Odrzywół, wspomagany profesjonalnie przez  Gminną Bibliotekę Publiczną w Odrzywole,  Stowarzyszenie  Kulturalno- Oświatowe  Ziemi Odrzywolskiej oraz  wielu  miłośników tradycyjnych ludowych obyczajów i kultury  ziemi  opoczyńskiej, przysuskiej  i radomskiej..

Otwierając  17 listopada  wraz z dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Bogumiłą Stępień, tegoroczną imprezę ,wójt Marian Kmieciak nawiązał do początków   Festiwalu Folklorystycznego Ziemi Przysuskiej. Przypomniał, że niewielkiej grupie  jego inicjatorów i organizatorów przyświecało hasło ,,Ocalić od  zapomnienia!”. Przyznał, że wspólne, konsekwentne  działanie przynosi efekty. Widoczna jest na festiwalu żywotność  folkloru opoczyńsko- radomskiego .W tym roku ilość  zgłoszeń  jest tak duża, że zaistniała konieczność skrócenia wystąpień   uczestników konkursów zespołów śpiewaczych i solistów. Jurorzy też musieli  dać z siebie wszystko. Na szczęście komisje konkursową tworzyły panie o dużym doświadczeniu zdobytym nie tylko w organizacji tej  dorocznej imprezy. Chodzi o szefową Gminnej  Biblioteki Publicznej  Bogumiłę Stępień,  o  Barbarę Rataj prezes Stowarzyszenie Kulturalno – Oświatowe  Ziemi Odrzywolskiej ,  Sekretarz Gminy Odrzywół – Genowefę Cecylię Pogorzałą i przedstawicielkę LGD Wszyscy Razem- Katarzynę K. Jastrzębską. Gimnastykował się też intelektualnie   prowadzący imprezę  red. Andrzej Dąbrowski.

Festiwal ludowej muzyki, tańca i pieśni w Odrzywole – rozpoczęcie

Festiwal ludowej muzyki, tańca i pieśni w Odrzywole – rozpoczęcie

Opublikowany przez Tygodnik Radomski Czwartek, 28 listopada 2019

Festiwal był z pewnością  wielkim przeżyciem dla zespołów i osób uczestniczących w rywalizacjach konkursowych lecz jednocześnie wielką frajdą dla tysięcy aktywnych widzów, w tym miłośników tańca.  Zaczął się tańcem, był nim wypełniony   i zakończył ogólną zabawą. Trwał ponad 8 godzin, praktycznie prawie w  trzech czwartych  wypełnionych tańcem przy grze   uzdolnionych muzyków na przeróżnych   instrumentach.

Już pół godziny przed otwarciem imprezy, przygrywała do tańca Kapela Pańczaków z Adamem Tarnowskim – zdobywczyni w ubiegłym roku Grand Prix w prestiżowym  sprawdzianie w Kazimierzu Dolnym.  Festiwal zakończyła też    zabawa taneczna.  Od  początku bardzo aktywnym w tańcach był gospodarz  imprezy wójt Marian Kmieciak.  Ruchliwością  taneczną wyróżniała się też kapela z Końskich.

W eliminacjach  5. zespołów dziecięcych  (w sumie 69 uczestników) też brali udział uzdolnieni  grajkowie. Grand Prix Festiwalu Folklorystycznego w kategorii dziecięcej  zdobył  Zespół  Ludowy RCK ,,Urwisy” z Drzewicy, prowadzony przez nauczyciela Marka Gapysa. Wyróżnienia otrzymały zespoły dziecięce: ,,Stokrotki” z Gałek, ,,Papryczki” z Potworowa, ,,Bielińska Polka” z Bielin i ,,Przepióreczka” z PSP w Odrzywole. W kategorii  dorosłych rywalizowało   12  zespołów. Nagrodę główną wywalczyła ,,Wieniawa” z Wieniawy.

Festiwal ludowej muzyki, tańca i pieśni w Odrzywole – wręczenie nagród

Grand Prix Festiwalu Folklorystycznego w Odrzywole w kategorii dziecięcej zdobył Zespół Ludowy RCK ,,Urwisy” z Drzewicy, prowadzony przez nauczyciela Marka Gapysa.

Opublikowany przez Tygodnik Radomski Czwartek, 28 listopada 2019

Z grona  20 kapel jurorki najwyżej oceniły Kapelę Romana Wojciechowskiego ze Sławna. Specjalną  nagrodę w tej kategorii otrzymał też Jana Kmity z Przystałowic Małych. Ufundował ją  starosta przysuski  Marian  Niemirski. Nie zapomniał też o chórzystce  Oli , najmłodszej uczestniczce  zespołów dziecięcych. Spośród  solistów i instrumentalistów (9. uczestników) komisja konkursowa oceniła najwyżej grającego na akordeonie Piotra Bieńkowskiego z Domaniowa.

Festiwal ludowej muzyki, tańca i pieśni w Odrzywole

Opublikowany przez Tygodnik Radomski Czwartek, 28 listopada 2019

Bardzo ważnym, pomocnym  uczestnikiem Festiwalu Folklorystycznego  w Odrzywole były Koła Gospodyń Wiejskich i stowarzyszenia  Ziemi Przysuskiej. Przygotowały one  11 stoisk z wystrojem nawiązującym do ludowej tradycji, a przede wszystkim pyszne potrawy tradycyjnej kuchni ludowej. Wszystkie uczestniczyły w konkursie. Opiniowała je  m.in. społeczna komisja złożona z gości. Gospodarz imprezy zaprosił  ich do   zwiedzenia stoisk. Wśród  smakujących potrawy widzieliśmy m.in.  starostę koneckiego  Grzegorza Pieca,  Władysława Czarneckiego i Andrzeja Sokołowskiego – wójtów gmin Gielniów i Rusinów.  W Festiwalu folkloru uczestniczyli też radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego – Ewa Białecka, przewodniczący Rady Stowarzyszenia LGD Wszyscy Razem- Marek Mikołajewski i jej członkowie. Wicemarszałek Senatu RP Stanisław Karczewski przesłał list gratulacyjny.  Jurorzy najwyżej ocenili  stoisko Środowiskowego Domu Samopomocy z Myślakowic, choć wyróżnili wszystkie. Jurorzy  wyróżnili  upominkami  (parasole)  także  najlepszych tancerzy i  specjalistów  prezentujących na festiwalu staropolską  technikę lepienia  garnków. Zwiedzający to stoisko przekonali sie, że rzeczywiście nie święci  garnki lepią.

Więcej o Festiwalu Folklorystycznym w Odrzywole na fotkach, filmikach oraz w zamieszczonej na  ,,fejsie” oraz w  wersji internetowej wydania papierowego nr 185 Tygodnika Radomskiego w Gminach i Powiatach. Zachęcamy do lektury i polubienia. /M.K./

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.