sob.. wrz 24th, 2022

Tygodnik Radomski

DRON W WALCE O CZYSTE POWIETRZE

2 min read

Radomska Straż Miejska rozpoczyna kontrole stanu powietrza przy użyciu drona wyposażonego w specjalistyczną aparaturę. Urządzenie zostało zakupione, by pomóc w walce ze smogiem. Dron będzie pobierał próbki dymu wydobywającego się z kominów, co umożliwi wykrycie przypadków używania w piecach nieodpowiedniego opału np. szkodliwych dla zdrowia odpadów.

– Kontrole chcemy prowadzić codziennie. Będziemy m.in. szczegółowo sprawdzać mapy Airly, pokazujące, w których częściach miasta jest największe zanieczyszczenia powietrza. Tam gdzie nasze urządzenie wykaże przekroczenie norm, będziemy mogli wejść do danego mieszkania i skontrolować palenisko. Możliwe konsekwencje za spalanie niedozwolonych substancji to mandat w wysokości do 500 złotych lub skierowanie wniosku do sądu – powiedział podzas  prezentacji drona w akcji    zastępca komendanta Straży Miejskiej w Radomiu Grzegorz Sambor.

Drona  obsługują strażnicy, którzy przeszli odpowiednie szkolenia, zdali egzaminy i w ostatnich dniach otrzymali certyfikaty z Urzędu Lotnictwa Cywilnego. – Liczę na to, że kontrole prowadzone przy użyciu drona staną się bardzo ważnym elementem walki o czyste powietrze, bo mamy świadomość, że nie wszyscy stosują się do obowiązujących przepisów. Mam jednocześnie nadzieję, że rzadziej będzie on wykorzystywany do karania, a bardziej będzie uwrażliwiał mieszkańców i mobilizował do tego, by korzystać z paliw wyższej jakości –stwierdził prezydent Radomia Radosław Witkowski.

Dron wraz z całym wyposażeniem kosztował miasto około 100 tys. złotych.

Źródło: radom.pl, foto: mk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.