śr.. cze 7th, 2023

Tygodnik Radomski

Bądź gotowy!

2 min read

Trudności, problemy czy nagłe sytuacje awaryjne są nieodłącznym elementem życia każdego z nas. Wspólnym mianownikiem tych zdarzeń jest silny stres, który w porę nieopanowany, może pociągnąć za sobą fatalne skutki.

Awaria światła może przydarzyć się w każdym domu. Co wtedy robić? Nie każdy jest elektrykiem. Dobrze jeżeli ma to miejsce w dzień, ale co robić jeżeli zdarzy się po zmroku? Czekać w ciemnościach? Czy lepiej zawczasu zaopatrzyć się w świeczkę, czy latarkę? Nie jest to ani wielki wysiłek, ani wielki koszt, a może się opłacić. To jedna z podstaw, które hasłowo określono „Bądź gotów”, a unikniesz niepotrzebnego stresu i chaosu w działaniu. Mając latarkę łatwiej jest znaleźć telefon, aby zadzwonić do elektryka, że przydarzyła się awaria, niż szukać go po ciemku. I jeszcze podstawowa zasada: latarka, czy świeczka, powinna mieć tzw. swoje miejsce. Porządek to jedna z podstawowych zasad „bycia gotowym”.

Opisaliśmy tu tylko jedną awaryjną sytuację i zasady jak najmniej stresującego wybrnięcia z niej. Takich i podobnych, o wiele bardziej skomplikowanych zdarzeń losowych, życie jest pełne. Pożar, powódź, wypadek drogowy. Nie są to sytuacje, z którymi spotykamy się na co dzień. Dlatego, kiedy się przydarzą, są tym bardziej stresujące. Jeżeli będziemy na nie odpowiednio przygotowani, zapanujemy nie tylko nad swoim zachowaniem, ale pomożemy i innym.

Do takich właśnie zdarzeń przygotowują „Warsztaty Gotowości”, które odbyły się niedawno w Radomiu z inicjatywy prezes Jadwigi Panek-Lenartowicz dla podopiecznych Stowarzyszenia im. o. Pio.

– Na „Warsztatach Gotowości” mówimy, że na sytuacje awaryjne czy katastrofy można się przygotować budując swoją odporność i pewność siebie. Uczymy jak się przygotować na zagrożenia, aby w chwili próby zamienić lęki i panikę na konkretne, natychmiastowe działania, dające ochronę dla siebie i bliskich – powiedziała Agnieszka Kordalewska, prezes Fundacji Gotowi.org.

„Warsztaty gotowości” zostały całkowicie sfinansowane przez Gminę Miasta Radomia, która przyznała grant w wysokości 10 tys. złotych na rzecz Stowarzyszenia im. o. Pio. W rozpoczęciu warsztatów wziął również udział wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik.

W „Warsztatach gotowości” będą mogli uczestniczyć mieszkańcy Radomia 2 października br. podczas Festiwalu Ziemniaka w Muzeum Wsi Radomskiej. 

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.