śr.. cze 7th, 2023

Tygodnik Radomski

7 mln z budżetu państwa dla Gminy Zakrzew

2 min read

W ubiegłym tygodniu Wójt Gminy Zakrzew Leszek Margas podpisał umowę z Wicewojewodą Mazowieckim Arturem Standowiczem na dotację celową z rezerw budżetu państwa w kwocie 7 151 200,00 zł na rozbudowę budynku Publicznej Szkoły Podstawowej w Cerekwi.

Głównym celem projektu jest poprawa warunków i jakości kształcenia poprzez stworzenie nowoczesnej bazy lokalowej o wysokim standardzie.

Rozbudowa szkoły jest szczególnie potrzebna z uwagi na rosnącą liczbę uczniów. Obecnie do placówki uczęszcza 221 dzieci, które realizują program nauczania od przedszkola do 8 klasy w 11 oddziałach. W budynku jest 9 sal lekcyjnych oraz niewielka, bo zaledwie 60-metrowa, sala gimnastyczna, która nie spełnia norm powierzchniowych ani wysokościowych. Miejsca brakuje tak naprawdę wszędzie: brak jest stołówki, szatnie są zbyt małe, a wąskie korytarze przepełnione podczas przerw.

Planowana inwestycja polega na rozbudowie istniejącej szkoły. Nowa część budynku będzie posiadać 3 kondygnacje i zostanie połączona z istniejącą częścią łącznikiem znajdującym się na II piętrze.
W projektowanym budynku znajdują się 3 sale lekcyjne, szatnia na 112 osób, gabinet psychologa, logopedy, pielęgniarki, sekretariat oraz gabinet dyrektora. W nowej części budynku znajduje się winda pozwalająca na dostęp osób niepełnosprawnych na wszystkie piętra. Szkoła będzie miała również kuchnię ze stołówką wraz z pomieszczeniami gospodarczymi. I piętro to część sportowa. Znajduje się tam sala gimnastyczna z pomieszczeniem dla trenerów, 4 szatnie z zapleczem sanitarnym na 25 osób każda.  Projektowana powierzchnia użytkowa wynosi 1655 m2, ze stanem istniejącym będzie wynosić ponad 2400 m2.

Rozbudowa szkoły jest konieczna także dlatego, że w tej części gminy ciągle przybywa mieszkańców. Sukcesywnie powstają nowe domy jednorodzinne i miejscowość się rozrasta. Cerekiew jest bez wątpienia atrakcyjnym miejscem nie tylko dla osób tu żyjących, ale i tych z Radomia.

Odnowiona, powiększona i dostosowana do współczesnych wymogów szkoła znacząco poprawi komfort pracy uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły, a w konsekwencji – wpłynie na wyniki edukacyjne. Zakończenie inwestycji zaplanowane jest na 2022 rok.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.