śr.. cze 7th, 2023

Tygodnik Radomski

Powstała świetlica dla dzieci z Ukrainy.

3 min read

W Kamienicy Deskurów w Rynku powstała świetlica LOKOMOTYWA – miejsce zapewniające wsparcie i opiekę dzieciom, które przybyły z rodzicami do Radomia po wybuchu wojny w Ukrainie. To wspólna inicjatywa Fundacji Dobry Duszek i Zakładów Automatyki Kombud S.A.

Inspiracją dla nazwy świetlicy był wiersz Juliana Tuwima, dobrze znany również w Ukrainie. W świetlicy dostępne są dwie sale, w których są organizowane zajęcia, łączące naukę z twórczą zabawą. Ich uczestnicy są podzieleni na dwie grupy wiekowe: przedszkolną oraz wczesnoszkolną. Dzięki temu zabawy, zajęcia i elementy nauki są dostosowane do potrzeb dzieci. Dzieci mają też zapewnione ciepłe posiłki. 

– Wojna to sprawa dorosłych, ale jej największymi ofiarami są dzieci. Tak też jest w tym przypadku. Działania wojenne powodują, że także do naszego miasta trafiają uchodźcy. Dlatego my, żyjąc w demokratycznym kraju i korzystając z wolności obywatelskich, musimy wziąć na siebie odpowiedzialność. W Radomiu tę odpowiedzialność przyjęliśmy od początku konfliktu, a dziś jest moment szczególny. Dotychczas koncentrowaliśmy się bowiem na ogólnej pomocy humanitarnej dla uchodźców, a teraz dzięki współpracy z Zakładami Automatyki Kombud i Fundacją Dobry Duszek możemy wspólnie pomóc dzieciom. Bardzo się cieszę, że znaleźliśmy partnerów, którym udostępniając pomieszczenia w Kamienicy Deskurów mogliśmy pomóc w zorganizowaniu takiej placówki – mówił podczas uroczystego otwarcia świetlicy prezydent Radosław Witkowski.

Organizatorzy wzięli pod uwagę potrzeby rodziców, którzy w czasie pobytu dziecka w świetlicy, będą mogli załatwić ważne formalności lub po prostu odpocząć. W planach jest również umożliwienie dorosłym nauki języka polskiego.

– Wojna w Ukrainie to ogromny kryzys humanitarny. Wśród uchodźców są matki z dziećmi, dla których to doświadczenie jest wyjątkowo traumatyczne. To właśnie dla nich powstała LOKOMOTYWA. W świetlicy opiekę nad dziećmi sprawować będą wolontariusze oraz osoby posługujące się językiem ukraińskim, organizując zajęcia twórczo-edukacyjne,

aby zapewnić im zabawę, radość i poczucie domowego ciepła, tak potrzebne szczególnie teraz – mówi Anna Szczygielska z Zakładów Automatyki Kombud S.A.

– Obecnie szukamy osób z przygotowaniem pedagogicznym i znajomością języka ukraińskiego, którzy mogliby nas wesprzeć w prowadzeniu zajęć dla dzieci. Jesteśmy też otwarci na współpracę z lokalnymi firmami, dzięki którym świetlica będzie się ciągle rozwijać, dostosowując się do rosnących potrzeb – podkreśla Dorota Kasprowicz z Fundacji Dobry Duszek.

Świetlica mieści się w Kamienicy Deskurów, przy ulicy Rynek 15. Warunkiem udziału w zajęciach jest telefoniczna rezerwacja.

Świetlicę dla dzieci z Ukrainy uruchomił też MOK Amfiteatr w swojej placówce przy ulicy Daszyńskiego 5. Dzieci mogą tam liczyć na opiekę dwujęzycznych opiekunów, a rodzice skorzystać z komputerów z dostępem do internetu. /źródło: radom.pl/

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.