sob. Sty 15th, 2022

Tygodnik Radomski

Kolejna apteka dołącza do zasobów muzeum

3 min read

Do zasobów Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu trafiła „Apteka w Rynku” zwana także „Apteką Kasprzykowskiego”. To druga z najstarszych radomskich aptek po „Aptece pod Białym Orłem”.
W imieniu Marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika, medal “Pro Masovia” darczyńcy, Annie Fąfara, wręczyli wicemarszałkowie Wiesław Raboszuk i Rafał Rajkowski. 

Darowiznę przekazała właścicielka apteki, Anna Fąfara.- W zasobach muzeum znalazły się zabytkowe, pochodzące z XIX w., meble apteczne stanowiące wyposażenie istniejącej do niedawna „Apteki
w Rynku” w Radomiu pod adresem Rynek 12 – mówił Leszek Ruszczyk, dyrektor Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Apteka bardzo dużą rolę odegrała w czasie II wojny  światowej. – Na ul. Wałowej było getto. Pracownicy apteki potajemnie przekazywali różne leki, przesyłki i dokarmiali jego mieszkańców. Za to właściciel, Julian Kasprzykowski został wywieziony do obozu, gdzie zginął – wyjaśniała Anna Fąfara. 

Meble pochodzą prawdopodobnie z roku 1848. To data powstania pierwszej apteki usytuowanej przy radomskim rynku. Założycielem tej apteki był Adolf Frick. „Aptekę w Rynku” prowadzili potem jego syn i wnuk aż do roku 1903 kiedy odkupił ją Julian Kasprzykowski. Po II Wojnie Światowej apteka została znacjonalizowana, a w roku 1992 powtórnie sprywatyzowana. Od tego roku aż do jej zamknięcia
w roku 2010 jej właścicielką była mgr farm. Anna Fąfara, która zdecydowała się na przekazanie zabytkowego wyposażenia Muzeum im. Jacka Malczewskiego.  – Zainteresowanie muzeum tymi meblami to coś, czego nie można było nie docenić. Przekazanie ich daje szansę oglądania tego wyposażenia przez kolejne pokolenia radomian. Decyzja była prosta. Zdecydowaliśmy się przekazać te meble nieodpłatnie – mówił Wiesław Fąfara, darczyńca.

Za tę cenną darowiznę oraz wkład w ratowanie dziedzictwa historycznego Radomia otrzymała Anna Fąfara, dotychczasowa właścicielka apteki, otrzymała medal “Pro Masovia” z rąk wicemarszałków Wiesława Raboszuka i Rafała Rajkowskiego. – Wręczając to odznaczenie chcemy wyrazić wdzięczność za przekazanie muzeum wyposażenia apteki. To dar prosto z serca, a muzeum jest najlepszym miejscem dla tej apteki. Wielu radomian było w aptece w rynku i pamięta ten klimat, a dzięki temu będą mogli sobie o tym przypomnieć – mówił Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego. 

Wicemarszałek Wiesław Raboszuk podkreślał, że meble przejdą renowację. – Z miłą chęcią i ochotą dokonamy renowacji tych obiektów i będziemy chcieli jak najszybciej pokazać ten wspaniały dar, za który dziękujemy. To naprawdę szczególne wydarzenie dla nas. Odznaczenie wręczamy za wybitne zasługi oraz całość działalności na rzecz województwa mazowieckiego – mówił wicemarszałek Raboszuk, który apelował także o przekazywanie muzeum eksponatów: – Apeluję do radomian, ale i mieszkańców regionu o przejrzenie swoich piwnic, strychów. Może znajdziecie coś Państwo co muzeum chętnie przyjmie jako wyposażenie tej apteki.

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.