śr. Sie 4th, 2021

Tygodnik Radomski

4. sierpnia XXVII Dzień Papryki w Potworowie

2 min read

W gminach powiatów radomskiego, przysuskiego i białobrzeskiego koncentruje się największe w Polsce  zagłębie uprawy papryki ciepłolubnej pod osłonami. Jego prekursorem jest Antoni Kwietniewski  wywodzący się z Woli Wrzeszczowskiej (gmina Przytyk), który przebywając  w Europie zachodniej  podpatrzył   uprawę przednich odmian  tego warzywa i z początkiem  lat osiemdziesiątych, po powrocie  do kraju , rozpoczął  wdrożył ją  na 30-arowej działce  zwanej ,,resztówką”, którą jego matka  zgodnie z obowiązującymi wówczas  przepisami zatrzymała, po przekazaniu gminie   posiadanego areału ziemi uprawnej. Pan Antoni nie ograniczył się do  opłacalnej uprawy w  trzech tunelach foliowych. Wiele wysiłku włożył w zachęcenie młodych rolników do uprawy papryki we własnych gospodarstwach, zrzeszając chętnych  w stowarzyszeniu ,,Pol Solar”. Został za to uhonorowany  jedną z nagród w dorocznym Konkursie ,,Zaczyn” prowadzonego  w latach  osiemdziesiątych przez ,,Tygodnik Radomski”. Pamięć spoczywającego  na cmentarzu w Grabowej Antoniego Kwaśniewskiego uczcił przed rokiem samorząd Gminy Przytyk odsłaniając obelisk ku czci tego prekursora.

Przypomniana będzie też podczas trzech odbywanych w sierpniu imprez. Chodzi o obchodzony w tym roku  już  4 sierpnia  XXVII Dzień Papryki w Potworowie, organizowane 18 sierpnia na terenie Centrum Dystrybucji  i  przetwórstwa Rolnego w Słowikowie jubileuszowe XX Ogólnopolskie Targi Papryki firmowane m.in. przez Starostę Radomskiego i  Wójta Gminy Przytyk oraz wieńczącą  paprykowe dzieło żniwne imprezę organizowana przez gospodarzy gminy  Klwów.

Wszystkie  będą bardzo bogate  programowo. Z zaproszenia  jakie redakcja TR otrzymała od organizatorów XXVII Dnia Papryki w Potworowie  tj. gospodarzy powiatu Przysuskiego, Gminy Potworów oraz Mazowiecki  Ośrodek Doradztwa Rolniczego wynika, że uroczystości odbędą się na stadionie sportowym przy ul. Lipowej.

PROGRAM:

 11:30 – MSZA ŚWIĘTA

13:00 – WYSTĘP MŁODZIEŻOWY ORKIESTRY DĘTEJ Z POTWOROWA

13:30 – UROCZYSTE OTWARCIE I POWITANIE GOŚCI

14:15 – WYSTĘP MŁODEGO SOLISTY JAKUBA MAŁKA

14:45 – WYSTĘP CHÓRU „CANTO”

15:30 – TEATRZYK KUKIEŁKOWY DLA DZIECI

15:30 – ZABAWA LUDOWA NA RYNKU PRZY URZĘDZIE GMINY

16:40 – WYSTĘP KRYSTYNY GIŻOWSKIEJ

18:00 – WYSTĘP GMINNYCH STOWARZYSZEŃ

19:00 – WYSTĘP KABARETU RAK – KRZYSZTOF HANKE

20:15 – KONCERT ALBERTO AMATIEGO

21:30 – WYSTĘP ZESPOŁU MEJK

22:00 – POKAZ SZTUCZNYCH OGNI

22:15 – ZABAWA TANECZNA Z ZESPOŁEM DIAGNOZA

23:30 – ZAKOŃCZENIE IMPREZY

Dla przypomnienia publikujemy wydanie 156 Tygodnika Radomskiego, w którym na stronie 2 znalazła się relacja z ubiegłorocznego Dnia Papryki w Potworowie. (m.k.)

                                                  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.